Tag: миење

Tips & Tricks

Како правилно се мие марула – Вака дезинфицирајте го секој лист

Вака правилно се чисти и мие зелената салата која е евтина, бза за правење и совршена за комбинации, со кромид, млад кромид, јајца или пак краставица. Треба барем еден час да биде во вода со лимон и оцет, а потоа секој лист се мие одделно со вода. Така е темелно […]

Tips & Tricks

Како да измиеме марула и зелка – Заштитете се при Корона пандемијата

Додека трае Корона пандемијата, многу е важно да се заштитиме и себе и сите околу нас. Се препорачува носење ракавици и маска кога излегуваме, кои потоа веднаш се фрлаат и се мијат рацете и лицето. Да не се движиме надвор освен за неопходни работи, да седиме дома и така да […]

Tips & Tricks, Видео

Ставил таблета за миење садови во машина за перење алишта – ова е генијално

Денес не можеме да го замислиме животот без машина за перење алишта. Меѓуто, често забораваме дека и на машината повремено и е неопходно чистење. Ако од вашата машина за перење чувствувате мирис, време е да примените еден трик за чистење. Пред сѐ, проверете го филтерот и исчистете го ако е […]

Tips & Tricks

Печурките не ги мијте со вода – Ова е правиот начин да се исчистат

Важно правило за печурките кое некои не го знаат, а други го занемаруваат, е дека печурките имаат големо количество вода во себе. Затоа, следен пат кога ќе купите за да ги приготвите, не ги мијте со вода, само исчистете ги со влажна четка. Поврзани вести на Gotvi.mkБрзи домашни пирошки со зденка […]

Tips & Tricks

Празот тешко се чисти поради големината – Овој трик ќе ви олесни

Празот е здрав и вкусен, но поради големината тешко се чисти и мие. Ако сакате убаво да го измиете, пресечете го по должина и ставете го во млаз вода.Истресете и исечете како сакате.   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта […]

Повеќе

Ова е најголемата грешка која ја правиме со печурките – Вака им се менува составот

Печурките се вкусна намирница која често се употребува, но има една грешка моја често ја правиме со нив. Имено, печурките не треба да се мијат зошто се менува составот и вкусот. Ова се однесува на долг контакт со вода, а доколку само ги заплакнете кратко и веднаш ги исушите на […]

Tips & Tricks

Сите ја правиме оваа грешка со миењето на зеленчукот – вака станува подлога за бактерии

Сите правиме една грешка кога станува збор за зеленчукот, а тоа е прераното миење на истиот. Ако сте одлучиле веднаш да го исперете по враќање од маркет или пазар, грешите. Зеленчукот се мие пред употреба, бидејќи во спротива се размножуваат повторно бактериите по него. Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок […]

Tips & Tricks

Тенџерињата најлесно се мијат вака – не ви требаат скапи средства

Металните садови и лонци ќе ги измиете поубаво ако во нив додадете евтина намирница која сите ја имаме дома. Ставете една рака сол, па изрибајте со весник или жица, па потоа измијте. Се ќе блеска. Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го […]

Tips & Tricks

Како да ги измиете стаклените садови темелно внатре – има лесен трик

Ако и вас ве мачат стаклените садови и нивното длабинско чистење од внатре, тогаш ова е решението без маки и нервози. Оризот помага за темелно чистење. Се става во внатрешноста на стаклено шише, се полни со топла вода, па се затвара шишето и се протресува убаво неколку минути. Потоа се […]

Tips & Tricks

Задолжително користете ракавици кога миете садови – еве зошто

Некои од нас кога рачно мијат садови користат, некои не, но се препорачува да користите ракавици за миење секогаш кога сте во кујната и ја правите оваа обврска. Имено, освен што подобро ќе ги држите садовите, нема да се лизгаат и убаво ќе се измијат, со ракавици ги штитите рацете […]