Tag: мигрена

Препораки

Победете ја мигрената природно – Ова треба да го јадете секојдневно

Сите кои имаат мигрена знаат колку е тешко справувањето со силните главоболки и мачнини со нив. На мигрената влијае и исхраната, па еве што се препорачува при ваква состојба. Јадете многу риба особено лосос кој ја спречува мигрената. Јадете многу јаткасти плодови, многу овошје, особено лубеница. Пијте и многу вода. […]

Препораки

Помоќно од аналгин и кафетин: Домашно масло за главоболка, делува 100%

Направете си домашен моќен лек за главоболка и мигрена, со оригано. Ви требаат 100 грама суви листови оригано и 0,5 литри маслиново масло. Се мешаат двете состојки и се оставаат на топло место до 40 дена. Повремено се протресуваат. Се процедува потоа, па се става на суво место. Кога иамте […]

Препораки

Мигрената престанува за 10 минути со овој напиток – ова е тајната

Мигрената ја имаат многу луѓе, никој не знае што е точната причина за неа, но научниците веруваат дека се абнормални активности на мозокот. Се знае дека оние кои патат од мигрена треба да пијат многу вода, не треба да бидат жедни, а постојат и природни рецепти кои може да ви […]

Повеќе

Супер здрава намирница – еве што медот му прави на вашиот организам

Медот е една од најзначајните и најдобри намирници за нашето здравје. Тој е одличен извор на едноставни јаглехидрати, глукоза и фруктоза кои се користат за создавање енергија. Во него има минерали, амино и органски киселини, пигменти, инулин, елементи на комплекс витамини Б. Еве како може да ви помогне… Зајакнување на […]

Препораки

Решете се од мигрената која е отпорна и на таблети – една чаша од ова и главоболката ја нема

Решете се од мигрената која е отпорна и на таблети – една чаша од ова и главоболката ја немаЕден од главните причинители за главоболка е секако брзиот начин на живот кој го живееме, темпото со кое не може да се успори и ограничувањата со рокови со кои се соочуваме постојано. […]

Препораки

Природен лек за мигрена, кандида, мозочен удар  – оваа билка ќе ве спаси наместо апче

Победете ја главоболката сигурно и брзо со природна билка, наместо со апчиња. Ајдучката трева е скриено богатство, помага за главоболка, за мозочен удар, има антибактериско дејство, помага за кандида и други женски проблеми. Пијте ја како чај и мигрената ќе ја снема. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена […]

Препораки

Ова НИКАКО не го јадете ако имате главоболки – еве како да си помогнете

Ако патите од мигрена, помогнете си самите на себе со намирници од кујната. Доколку го имате овој проблем, кој е еден од најчесто застапените на денешницата, треба да внимавате што и како јадете.НИКАКО не смеете да консумирате чоколадо, кафе, црн чај, житарки со глутен, кикиритки и алкохол. За да ја […]