Tag: мешање

Повеќе

Овие две намирници никогаш не се јадат заедно

Постојат намирници кои не треба да се мешаат и консумираат заедно. Не користете никогаш компири и јајца. Помфритот има многу скроб, а со јајцата само дополнително се влошува ситуацијата. Затоа, не се мешаат. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е […]

Препораки

Намирници кои не треба да се мешаат – Создаваат болки и надуеност

Иако често знаеме да ги искомбинираме во оброците или да направиме или купиме ваков сок, сепак не е паметна идеја да се мешаат морков и портокал. Имено, овие две намирници се здрави, моќни и полни витамини, но штетни се кога ќе ги измешате. Тешки се за варење кај децата, а […]

Tips & Tricks, Десерти

Мешањето е многу важно – Трик за совршени колачи

Ова е трик за најубави колачи со тесто. Кога во смесата ќе ставите брашно, мешањето нека биде полека и нека се сведе на минимум.Премногу мешање тестото го прави тврдо, а тоа не ви треба. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна […]

Uncategorized

За салати и сосови: Вака полесно ќе измешате мајонез

За салати и сосови, мајонезот побрзо ќе се измеша со еден трик. Ставете му малку оцет, лимонов сок и врела вода и измешајте, па така ќе биде и свеж подолго време и полесен за мешање.Пробајте, доволни се неколку капки.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид […]

Повеќе

Никогаш не мешајте помфрит со оваа намирница – штетно е

Никогаш немојте да ги мешате овие две јадења.Се работи за помфрит и јајца. Се формира многу скроб во телото и дополнителниот внес протеини му штети на телото. Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:Брза похована даска кога ќе се најават гостиФОТО: Традиционална македонска даска Омилената даска за мацкање на Влатко Брзи домашни пирошки со зденка […]

Препораки

Никогаш не мешајте млеко со ова овошје – Може да ви создаде болки во стомакот

Дел од нас уживаат во појадокот составен од млеко со мусли, разни плодови и овошје, но некои комбинации можат да предизвикат болки и мачнини во стомакот. Не ви препорачуваме да комбинирате млеко и ананас. Многу е веројатно да ви предизвикаат стомачни тегоби, како и надуеност, дијареа и главоболка. Здрави се […]

Препораки

Никогаш не ги мешајте овие две намирници – Делуваат штетно

Иако често знаеме да ги искомбинираме во оброците, но и да направиме или купиме ваков сок, сепак не е паметна идеја да се мешаат морков и портокал. Имено, овие две намирници се здрави, моќни и полни витамини, но може да се штетни кога ќе ги измешате на дигестивниот систем кај […]

Препораки

Никогаш не мешајте житарки со ова – на сите денот ни почнува вака но е погрешно

Иако повеќето денот го почнуваат со житарки како здрава храна и сок од портокал, оваа комбинација е штетна и погрешна. Самиот сок од портокал не го забрзува метаболизмот, а кога ќе се помешаат сите витамини со млекото од житарките, комбинацијата е неуспешна и се губи хранливата вредност. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава […]

Препораки

Сите јадеме кикирики со пиво а е погрешно! – не го мешајте ова

Иако сите сакаме со кикирики да земеме пиво, па дури и во сите кафичи го служат тоа, оваа комбинација е погрешна! Кикириките имаат голема количина витамин Б, Е, и Д, и минерали како натриум, калиум, калциум, манган и фосфор. Од друга страна, алкохолот ги уништува хранливите состојки, па затоа не […]