Tag: мерки

Tips & Tricks

Сите грешиме тука – Вака правилно ќе измерите се за колачите да ви успеат

Најчестата грешка која ја правиме кога правиме колачи и торти, се мерките. Не мерете се во мерилицата за млеко, туку измерете ги брашното, шеќерот и другите суви состојки на вага. Таа дозволува да се истресе и вишокот и така нема да имате мака. Поврзани вести на Gotvi.mk: Брзи традиционални бомбици Бомбици […]

Повеќе

Кога немате вага – Мерки со чинија за да нема грешки

Ова се мерки кои ќе ви помогнат во кујна кога немате вага. 1 чинија за супа има 250 до 300 грама. Ова може да ви помогне додека готвите. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво […]

Повеќе

Мерки во шолја – Вака нема да згрешите при готвењето

Ова се мерки кои ќе ви помогнат ако немате вага. 1 шолја е еднаква на 125 до 150 грама. 1 шолја за вода голема е 200 грама. 1 мала шолја за вода е 100 грама. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со […]

Tips & Tricks

Мерки со лажици – Нема да згрешите ако немате вага

Ова се мерки за со лажица кои многу ќе ви помогнат во кујна. 1 супена лажица е 20 грама. 1 мала лажица е 10 грама. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за […]

Tips & Tricks

Мерки со чаши – За лесно снаоѓање во кујната

Ова се мерки со чаши кои може да ви помогнат во кујна. 1 чаша за ликер има 10 до 15 грама. 1 чаша за вино има 130 грама. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво […]

Повеќе

Мерки за шеќер во прав – Вака измерете правилно

Ова се мерките за шолјашеќер во прав за полесно и појасно готвење.   ¼ шолји се 32 грама 1/3 шолји се 43 грама 2/3 шолји се 85 грама ¾ шолји се 96 грама 1 шолја е 136 грама Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За […]

Повеќе

Мерки за шеќер, сол и вода – Кога немате вага мора да го знаете ова

Ако немате вага во кујната, важно е да ги знаете овие мерки.  1 лажичка вода има пет грама 1 лажичка сол има 8 грама. 1 лажичка шеќер е 10 грама. Една лажичка шеќер во прав е 5 грама.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не […]

Tips & Tricks

Ако немате вага во кујната – вака нема да згрешите со мерките

Ова се мерки ако немате вага, а многу ќе ви помогнат во кујна. 1 шолја има 250 милилитри. ½ шолји = 125 милилитри. ¼ шолја = 62 милилитри 1/3 шолји = 84 милилитри. Вака нема да згрешите со вашите рецепти. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, […]

Meat

Точни мерки за највкусни плескавици 

Совршени плескавици по точни мерки. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја прослава – […]

Десерти

Точни мерки за навкусен шлаг – Има важно правило за јајцата

Ова е рецептот со точни мерки за шлаг. Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство   […]