Tag: мерење

Повеќе

Ако немате вага – Вака најлесно измерете кисело млеко

Ако немате вага, а треба да измерите кисело млеко, тогаш ова е олеснување за вас. Една лажичка кисело млеко е осум грама.Ако ви е потребно за мерки, ова ќе ви помогне.   Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата […]

Tips & Tricks

Вака измерете маргарин кога готвите – ова се точните мерки

Ако нешто готвите и треба да ставите маргарин, ова се точните мерки. Вака ќе имате највкусни кифли, кроасани, пити и пецива, десерти, сосеви и ручеци.1 маргарин има 250 грама. ½ маргарин во рецепт значи 125 грама. ¼ маргарин значи 62 грама или малку помалку од ¼ шолја.   Повеќе рецепти […]

Tips & Tricks

Вака измерете мед без да се залепи за садот – трик за да нема нервози

Да се измери мед или сируп е тешко бидејќи тие многу лепат. Сепак, постојат трикови и начини од кујната кои ќе ви користат. Најдобро е да се премачка садот во кој мерите или вагата со слој масло, па така брзо ќе се тргне медот по мерењето без дамки. Повеќе на […]