Tag: меко

Tips & Tricks

Разликата меѓу меко и остро брашно

За вкусни деликатеси користиме остро и меко брашно, а ова е основната разлика. Острото брашно тип 400 и 500  им пожолтеникава боја, а мекото побела. Острото е добро за ќофтињаа, уштипци, њоки и палачинки,додека мекотоза леб, пецива и домашни тестенини. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Многу вкусно – потпечена тава со […]

Tips & Tricks

За што се користи меко за што остро брашно – Ова се правилата

Во секојдневниот живот користиме по остро и по меко брашно, а ова е основната разлика. Острото брашно тип 400 и 500  им пожолтеникава боја, а мекото побела.Острото е добро за ќофтињаа, уштипци, њоки и палачинки,додека мекотоза леб, пецива и домашни тестенини. За колачи и торти се користат двта типа брашно […]

Tips & Tricks

Кога се користи меко кога остро брашно – Важно за да ви успеат рецептите

Ве мачи ли и вас дилемата кога се користи остро кога меко брашно?Важно е какво користиме за да добиеме убав производ на крајот. Остро брашно се користи за: колачи за кои треба да нарасне тестото, њоки, кекси, палачинки, бисквити, принцес крофни, еклери, профетероли и за згуснување варива и млеко. Од […]

Предјадења

Рецепт кој пекарите го кријат: Совршено меко тесто за кифли, леб и погачи

Направете меко тесто за сите пецива. Повеќе рецепти на Готви.мк: Топли пирошки со сирење Мини проја со фета Појадок од стар леб Леб кој не дебелее Појадок во шолја Појадок со кој ќе топите килограми ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана    

Видео, Предјадења

Перничиња од тесто: Појадок кој брзо се прави, а ќе замириса домот

Направете брзи перничиња од тесто, готови за миг, кои шират арома во домот.Ова се најточните мерки.   Ова е деталната подготовка: Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Топли пирошки со сирење Мини проја со фета Појадок од стар леб Леб кој не дебелее Појадок во шолја Појадок со кој ќе топите килограми

Десерти

Најбрз колач со вишни – меко тесто како душа, се топи секој залак

Направете вкусен и сочен колач со вишни. Идеално освежување. Киселкаво благ вкус и ноти кои сите ќе ги освојат.     Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за […]

Tips & Tricks, Предјадења

За питата сеогаш да ви е крцкава од надвор, мека внатре – рецепт кој ретко ќе ви го дадат

За било која пита со готови кори да биде крцкава и вкусна, потребно е да ја знаете тајната за преливот за пити, со кој секоја пита е фантастична. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Пржена пита деликатес Топли и ароматични триаголници со кашкавал Појадок за 20 минути – Пица мафини Само матите […]

Главни јадења

Компир мек како душа – две состојки за вкусен и евтин ручек

Направете вкусен ручек од само две состојки. Навистина нештобрзо по напорниот работен ден, или нешто со кое нема да губите многу време од слободниот викенд.     Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Компир кој стана популарен Трик за совршено печен компир Плескавици од компир Плескавици со еден додаток Плескавици од пилешко […]

Meat, Видео

Меко и сочно пилешко со кари какво што не сте јаделе до сега

Направете вкусно месо со неодолива арома, пилешко со кари на посебен начин. Ова е рецептот: Како да ослабете според хороскопскиот знак? Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс? Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram […]

Видео, Десерти

ВИДЕО ХИТ: Десерт од три состојки – мек како сунѓерче

Направете мек десерт, чизкејк на јапонски начин кој е вкусен и се топи во уста.Ви требаат јајца, путер и крем сирење. Повеќе  на Готви.мк: Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед Пудинг од ориз Чоколадна баклава Чоко палачинки со крем од ванила и […]