Tag: мека

Повеќе

Ставете неколку капки во вода – Кожата ќе биде мека

Ако сакате кожата да ви биде мека и сјајна ви треба намирница од кујната на која не сте ни помислиле. Ставете во топлата купка две лажички сончогледово масло. Кожата ќе омекне. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе […]

Tips & Tricks

Ставете прстофат од најевтината намирница – Кајганата ќе биде мека како душа

Постои начин кајганата која ја правите за појадок, ручек или вечера, да биде воздушеста и мека како душа. Се што ви треба е евтината намирница – сода. Ставете прстофат сода кога ги матите јајцата. Вака ќе биде мека и воздушеста кајганата. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете […]

Tips & Tricks

Сите ќе ви ја бараат тајната – Трик за повкусна и помека мусака

Мусаката е јадење кое речиси сите го сакаат и често го има на македонска трпеза. За компирот да биде поубав и помек има мал трик. Излупете го, исечете го и ставете ги круговите во малку млеко наместо во вода. Така ќе биде помек. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО […]

Tips & Tricks

Трик за одмрзнувањето риба – Ќе биде мека и сочна

Постој трик кој треба да го знаете кога се работи за рибите. Замрзнатите риби оставете ги неколку часа во ладна вода со сол, па така ќе се одмрзнат полека. Месото потоа ќе биде меко. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос […]

Tips & Tricks

Кајганата ќе биде мека и полна меурчиња – Само додадете една намирница

Ако сакате совршена кајгана дома, има еден трик. Кајганата е подобра со млеко. Кога матите, ставете капка млеко и јајцата ќе бидат меки и вкусни. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за […]

Tips & Tricks

Вака подгрејте пица да биде мека како душа – никако не го правете ова

Ако сакате да подгреете пица, таа да биде мека внатре, а крцкава горе, следете ги овие чекори. Не користете микро никако, не користете ни масло или маргарин. Земете тепсија или нешто тефлонско, па загрејте го во шпорет. Ставете ја пицата и кога ќе се загрее, пак ќе има свеж вкус. […]

Предјадења

Брза гибаница со блитва – внатре мека како перниче

Вкусна и брза гибаница со блитва која е мека како душа, а за неа не е потребно долго да е вклучен шпоретот. Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Гибаница на шумадиски начин Преку 20 мафини од една смеса Бургер погачи Топли пирошки со сирење Мини проја со фета Појадок од стар леб […]

Tips & Tricks, Главни јадења

Тајната за кајгана мека како перниче – Следете ги овие чекори

Ова е тајната за кајганата да биде вкусна и мека. Следете ги овие чекори за да приготвите вкусен појадок: Искршете ги јајцата и ставете ги во сад, па додајте сол и млеко или малку сирење. По вкус можете да додадете и шунка и кашкавал или зеленчук и слично. Измешајте ја содржината […]

Видео, Главни јадења

ВИДЕО ХИТ: Домашна гибаница мека како душа

Ако сакате нешто вкусно кое ќе го намами цело семејство во кујната, ви треба овој рецепт. Брза домашна гибаница по најдобар рецепт.   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Прекрасно: Џенет Џексон бремена во својата 50 година (ФОТО) Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите БРЗО И […]

Видео, Главни јадења

Плетенка мека како душа

 Направете супер пециво со кое кујната ќе замириса неверојатно. Плетенка мека како душа.Се што ви треба, состојките како и начинот на подготовка се прикажани во видеото: Повеќе на Готви.мк: Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги […]