Tag: машина

Tips & Tricks, Видео

Со овој трик машината ќе биде чиста, a алиштата нема да имаат непријатен мирис

Со овој трик машината ќе биде чиста, a алиштата нема да имаат непријатен мирис. Ако ви се случило да извадите свежо испрани алишта и да немаат убав мирис, постојат неколку начини да го решите тој проблем. Откако ќе го направите ова, вашите алишта ќе мирисаат неверојатно. Деталите погледнете ги во […]

Tips & Tricks

Еве како ја исчистите машината за садови: Само ставете ги овие состојки и вклучете ја

Еве како брзо и ефикасно да ја исчистите машината за садови.Потребни ви се 1 кесичка сода бикарбона и малку оцет. Извадете го садот во кој ги редите садовите, и на дното посипете сода бикарбона. Потоа во делот каде што оди прашокот ставете оцет до врв. Вратете го садот и затворете […]

Tips & Tricks

Како да ја исчистите машината за миење садови со помош на брашно

Сите знаеме дека во машината за миење садови за време на миењето остануваат разни остатоци од храна, и многу е важно тие да се исчистат.Ви донесуваме еден начин за чистење со брашно, машината ќе биде беспрекорно чиста. А еве ја и постапката: Исчистете ја и дезинфицирајте ја машината по стандардната […]

Tips & Tricks

Ќе нема каменец и нечистотија – Смеса која ги раствара сите дамки во машината

Има лесен начин да ја исчистите машината од нечистотии, каменец и мувла и тоа само о средство за чистење, сунѓер, ракавици и 25 грама лимонтус. Прво исчистете ја внатрешноста кај гумата на вратата со салфета, за да се упие влагата, ставете средство на цела гума, оставете два час авака.Потоа уклучете […]

Tips & Tricks

Ги перете алиштата на 30-40 степени? Не сте ни свесни колку може да биде опасно

Многумина ги перат шарените алишта на ниски температури, особено од причина што машината троши помалку струја и брзо пере. Меѓутоа, постои опасност да навлечеме бактерии Ешерихија коли кои можат да се пренесуваат кога гардеробата ја переме на 30 и 40 степени. Стручњаците предупредуваат дека бактериите живеат во нашиот организам на […]

Повеќе

Без нечистотија, бигор и мувла – Лесен начин да ја светнете машината

Има лесен начин да ја исчистите машината од нечистотии, каменец и мувла, кои ја расипуваат и прават проблеми при перењето.Ви требаат средство за чистење, сунѓер, ракавици и 25 грама лимонтус. Прво исчистете ја внатрешноста кај гумата на вратата со салфета, за да се упие влагата. Потоа ставете било какво течно […]

Tips & Tricks, Видео

Ставил таблета за миење садови во машина за перење алишта – ова е генијално

Денес не можеме да го замислиме животот без машина за перење алишта. Меѓуто, често забораваме дека и на машината повремено и е неопходно чистење. Ако од вашата машина за перење чувствувате мирис, време е да примените еден трик за чистење. Пред сѐ, проверете го филтерот и исчистете го ако е […]

Tips & Tricks

Со помош на овој мал трик исчистете ја машината за перење да биде како нова

Ова е вистински совет ако сакате темелно да ја исчистите машината за перење алишта, со цел да не се шири непријатна миризба на гардеробата. Огромната количина вода и хемикалии прават во еден момент од машината да се шири непријатна миризба. Ако го имате овој проблем, ставете 2 шолји вински оцет […]

Tips & Tricks

Додадете го ова кога перете бели алишта – ќе бидат како само што купени од продавница

Наместо да давате пари за скапи избелувачи за алишта, влезете во кујната и решете го проблемот за малку пари. Ставете ¼ или ½ лимонов сок во дозерот за перење во машината и потемните бели ткаенини кои го загубиле сјајот повторно ќе бидат блескави. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт […]

Tips & Tricks

Ставете бибер во машината за алишта – нема потреба од скапи детергенти

Биберот е супер додаток за јадењата, а има и широка намена во секојсневниот живот. Биберот помага вашите алишта да бидат блескаво бели, им ја чува бојата и чистотата, па ако додадете малку во машината за перење кога ќе ја вклучите, заедно со детергентот. Доволно е едно лажиче бибер, а може […]