Tag: мачнина

Tips & Tricks

Еве како да се решите од мачнината после прејадување

Колку често ви се случило да ве излажат гладни очи, па се прејадувате и не знаете како да се решите од мачнината и надуеноста. Како да ги избегнете стомачните тегоби? Лажичка сода бикарбона или јаболков оцет се сигурни „лекови“ против мачнина. Разматете ги во чаша вода и испијте ги после […]

Tips & Tricks

Ако ви се лоши во автомобил – каснете го ова и нема да ви биде лошо

Ако имате проблем со патувањето во возило, без разлика дали на долга или кратка стаза, се што ви треба се маслинки. Маслинките имаат состојки кои ја сушат устата и спречуваат мачнина и повраќање, па затоа изедете неколку пред да се качите во возило. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб […]

Препораки

Во зима се јаде потешка храна – со овој зеленчук нема да имате тегоби

Зимата е период кога треба да внесеме многу зеленчук и овошје, топли супи и витамини, а за храната која ја јадеме, а во овој период е потешка, полесно да се свари, се препорачуваат компири.Тој е богат со растителни влакна, минерали, витамини и јаглехидрати, кои помагаат храната да се вари побрзо […]