Tag: маталки

Tips & Tricks

За маталките да се чисти и остри – Вака сочувајте го миксерот со еден трик

Миксерот е многу важен во кујната, особено неговите маталки, да бидат чисти и остри. За ова е потребно бар еднаш месечно да измиксирате малку сол, кој ги чува чисти и остри маталките. Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен […]

Tips & Tricks

Тестото нема да се лепи за маталките од миксерот – само ставете го ова

Ако сакате да си ја скратите маката при матењето тесто, има еден трик. За тестото да не се лепи потребно е маталките да ги намачкате со масло за јадење. Вака ќе го олесните процесот. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Полнет ананас со ориз и пилешко Пудинг од ориз Оризови нудли со зеленчук Ориз […]