Tag: масти

Препораки

Комбинација од чај кој согорува масти – Го пржи салото

Направете вкусна и здрава комбинација на чај со кој ќе бидете здрави како дрен. Ви треба супена лажица зелен чај, стапче цимет, 3 листа ловор и 800 мл. вода. Се вари водата и се додава цимет со ловор, па се става зелен чај и се остава 15 минути. Се процедува […]

Повеќе

Напивка за слабеење: Како од шега ги топи мастите на стомакот

Не сте задоволни од својот изглед, а посебно ве нервира вашиот стомак? А ако немате време за теретана, обидете се да ја вратите самодовербата со напивка која делува како да сте направиле 100 стомачни, пишува Run Healthy Life Style. Секако, не постои магично стапче кое ќе ве претвори во супермодел, […]

Главни јадења, Предјадења

Лечи и ја враќа силата: Вкусна супа која топи масти

Овој вкусен топол оброк ќе ве засити, а воедно, веднаш по консумирањето, ќе почне да го топи вишокот масти во вашиот организам, и така ќе ви помогне при слабеење. Добар апетит! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која […]

Препораки

Согорува масти и калории – напиток кој може да се пие неограничено

Ако и вие сте меѓу оние кои сакаат да ослабат, тогаш овој напиток многу ќе ви помогне во вашата намера. Метаболизмот побрзо ќе функционира и ќе се топат мастите. Ви требаат 2 лажици мед со 1 лажиче цимет и шолја вода. Се врие водата со цимет и потоа се додава […]

Tips & Tricks

Напивка која ги согорува мастите како од шега

Ако веќе сте се откажале да се ослободите од вишокот килограми, ова ви е идеална прилика да испробате единствен начин со моќна напивка која топи масти. Имено, напивката помага при исфрлање на вишокот вода од организмот, а многу е едноставна за подготовка. Сè што ви е потребно се еден лимон, […]

Повеќе

Овој домашен сок е природен согорувач на масти

Кортизолот, познат како хормон на стрес, е одговорен за нивото на шеќерот во крвта, како и зголемувањето на крвниот притисок. Исто така, овој хормон поттикнува создавање масни наслаги. Како би го намалиле нивото на тој хормон, потребно е да внесувате доволно полифенол, соединенија кои се наоѓаат во билките. Човечкиот организам […]

Препораки

Природен лек против маснотии во крвта – Три состојки и малку труд

Природен лек и начин за добра крвна слика, спречување на настанувањето маснитии во крвта и превенирање на процесот на запушување на артериите. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и за превенција. Не ги […]

Повеќе

МОЌНА НАПИВКА: Топи масни наслаги како од шега!

Конечно доаѓаат топли денови, а ние стануваме посвесни на последиците од долгата зима и вишокот килограми. Наместо да размислувате како да ги замаскирате проблематичните делови со помош на облека, ви донесуваме совршена напивка која во комбинација со редовни физички активности помага во топење на масните наслаги. Мелената пиперка помага за […]

Препораки

На пилешкото месо се почесто има вакви линии – еве што значат и како да ги препознаете

  Ако сте ги забележалЕ белите траки кои се појавуваат на пилешкото месо, тогаш ние го имаме одговорот што тие всушност значат. Стручњаците предупредуваат дека тие значат пореметување на тонусот на мускулите кај животите, а тоа го покажало едно италијанско истражување. Според истражувањето, делот на протеини е значајно намален, додека […]

Tips & Tricks

Еве кое месо е најздраво!

Нутриционистите тврдат дека козјото месо е подобро од говедското или пилешкото. Предностите кои ги наведуваат се нискиот број на калории и намаленото ниво масти. Бројни универзитети, на основа на истражувања, препорачуваат избегнување на црвено месо поради високото ниво на заситени масти кои можат да го зголемат нивото на холестерол во […]