Tag: масни

Tips & Tricks, Десерти

Трикови за совршени крофни – Никогаш повеќе нема да бидат многу масни

Ова е тајната за да направите совршени крофни кои не се многу масни. Не е потребно само да се квалитетни јајцата и млекото и брашното, туку има и мали трикови. Брашното се сее неколку пати, тестото така е меко и воздушесто. Содата се става во брашното, не во киселото млеко. […]

Tips & Tricks

Исчистете ги масните отисоци од цел дом – Лесно е и евтино

Ако при готвењето бевте масни и ги направивте масни кваките, работната површина или друг предмет, лесно ќе ги исчистите. Се што ви треба е да ги истриете со паста за заби, па со крпа. Така нема да има масни отисоци и дамки. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со […]

Tips & Tricks

Ќе ги снема дамките во кујната стари со години – само една капка и се блеска

Сите сакаме чиста и блескава кујна, и знаеме колку е таа важна за здравјето, но тешко се чистат ормарчињата дома, особено по ќошевите и тешко достапните места. Се што ви треба е на крпа да ставите густа смеса од сода бикарбона и маслиново масло и да пребришете. Ќе ги снема […]

Tips & Tricks

Не фрлајте пари за жица и скапи средства – закоравените дамки од садовите се вадат вака

Тврдокорните дамки на садовите се многу тешки за вадење, но псотои лесен трик. Ако немате жица или не супевате закоравените дамки да ги извадите со неа, земете алуминиумска фолија, свиткајте ја во топче и изрибајте го садот во кој ќе ставите врела вода и детергент како вообичаено. Дамките ќе паднат. […]

Tips & Tricks

Масни дамки и дамки од прсти на предметите? – не им викајте на децата, извадете ги вака

Ако имате деца дома, знаете колку дамки од прстите оставаат по предметите. Ако сакате да ги тргнете брзо и лесно, истријте ги предметите со парче мек бел леб. Верувајте ќе блеснат. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите БРЗО И ЕВТИНО: […]

Tips & Tricks

Направете сами спреј за чистење на рерната – Ги вади и дамките кои стојат со години

Постојат многу средства за чистење на шпоретот и замастената рерна. Сепак, не сите се ефикасни, а некои чинат и многу пари.Направете си смеса дома која е вистинско олеснување. Ги вади и најтврдокорните дамки. Се измешајте и ставете во шише со прскалка. Оставете на рерната да делува неколку минути, па избришете […]