Tag: масло

Tips & Tricks

Црни или зелени маслинки?

Многумина можеби не знаат, но црните маслинки се само – зрели или презрели зелени маслинки. Тие се берат во ноември и декември, за разлика од зелените кои се берат месец-два порано.Што подолго маслинката зрее, нејзината боја се менува: од зелена до црвена, а потоа на ред доаѓаат темните тонови на […]

Tips & Tricks

Маслото нема да потемни и да има тежок мирис со еден трик

Маслото при пржење може да потемни, но има начин како да се спречи тоа. Се што е потребно е во него да ставите парче лушпа од јајце додека пржите. Така ќе се задржи и вкусот и бојата на маслото и нема да потемни и да има тешка арома. За повеќе […]

Повеќе

Кокосово масло во служба на убавина – Не ви требаат скапи препарати повеќе

Кокосовото масло е многу здраво и да се консумира и да се користи за лицето и телото како и косата. Ако го миете секој ден лицето со кокосово масло ќе блеска и нема да имате акни и брчки.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело […]

Препораки

Маслиновото масло помага за кожата – Користете го вака

Маслиновото масло е корисно за кожата, па затоа можете со него да си го миете лицето. Ставете маслиново мсло на чисто лице и убаво тријте го лицето. Потоа убаво измијте се со сапун. Кожата ќе биде мека и блескава и акните ќе ги снема. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не […]

Препораки

Масло од тиква – Благодет и за мажи и за жени

Маслото од тиква е многу здраво и корисно и ова се само дел од причините на долгиот список, зошто треба да го користите: Регулира проблеми со простатата. Регулира холестрол. Помага за нормална работа на бубрезите. Го подобрува имунитетот. Позитивен е за видот. Позитивно делува на расположението. Делува убаво на тенот. […]

Предјадења

Тесто за мекици кое не впива масло

Направете вкусно тесто за уштипци кое не задржува маснотија.   Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Велигденски јајца со ружички Фарбање јајца со памук Офарбајте јајца со весници 7 техники за фарбање јајца Сакате совршено пржени јајца?

Препораки

Зошто треба да се употребува маслиново масло

Употребата на маслиновото масло во исхраната позитивно влијае на целото тело. Помага да се намалат хроничните и срцеви болести, да се подобри и здравјето. Дури и мала количина маслиново масло намалува ризик од срцеви болести и срцев удар. Заменете ги маснотиите со маслиново масло. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не […]

Tips & Tricks

Што да правите ако се накапете со масло?

Не ретко се случува да пржиме нешто во кујната, па да се испрскаме со маслото и да остане масна дамка на облеката или престилката, а тоа секако создава нервоза. Ако сакате да се извади дамката, има корисен и евтин трик. Земете бебешка пудра и ставете ја веднаш на дамката, или […]

Препораки

Прокељ и маслиново масло – Лек за видот

Лутеинот кој го има во прокељот многу помага за здравје на очите.Не чува од катаракта, од главниот причинител на слепило. Ако му додадете и маслиново масло, лутеинот се зголемува и тоа е вистински лек за здравје на очите. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 […]