Tag: маслиново

Препораки

Измешајте маслиново масло со лимон – За здравје и убавина, помага вака

Направете си моќен лек кој помага за многу состојби. Измешајте лажица маслиново масло со лажица лимонов сок. Помагаат за имунитет, мигрена, спречуваат прерано стареење, помагаат за убава кожа. Го чисти телото од радикали. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – […]

Препораки

Суви смокви и маслиново масло – Лек кој го обновува телото

Направете си моќен лек со суви смокви и маслиново масло, две корисни и здрави намирници кои заедно се уште помоќни. Ви требаат 20 суви смокви и маслиново масло.Се сечат на пола смоквите и се ставаат во тегла, па се додава маслиново масло да се прекријат. Се остава теглата 40 дена […]

Препораки

Маслиновото масло помага за кожата – Користете го вака

Маслиновото масло е корисно за кожата, па затоа можете со него да си го миете лицето. Ставете маслиново мсло на чисто лице и убаво тријте го лицето. Потоа убаво измијте се со сапун. Кожата ќе биде мека и блескава и акните ќе ги снема. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не […]

Препораки

Зошто треба да се употребува маслиново масло

Употребата на маслиновото масло во исхраната позитивно влијае на целото тело. Помага да се намалат хроничните и срцеви болести, да се подобри и здравјето. Дури и мала количина маслиново масло намалува ризик од срцеви болести и срцев удар. Заменете ги маснотиите со маслиново масло. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не […]

Препораки

Прокељ и маслиново масло – Лек за видот

Лутеинот кој го има во прокељот многу помага за здравје на очите.Не чува од катаракта, од главниот причинител на слепило. Ако му додадете и маслиново масло, лутеинот се зголемува и тоа е вистински лек за здравје на очите. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 […]

Препораки

Ставете маслиново масло на лицето – Нема да посетите козметичар

Маслиновото масло е многу здраво и корисно и помага за многу состојби, се препорачува да се користи во исхрана наместо обичното масло. Освен што се користи како поздрава опција за јадење, се користи и за нега и убавина. Може да се користи за миење на лицето. Земете малку маслиново масло […]

Препораки

Направете го сами дома: Највкусно маслиново масло со арома

За јадењата да ви бидат повкусни, им мал три со маслиновото масло. Имено, се што треба е да излупите лук и да ставите во маслиново масло, со што тој нема да скапе. Откако ќе го употребите користете го маслото за јадења. Ќе биде ароматично и вкусно. Повеќе вести на Готви.мк: […]

Повеќе

Не е само за оброци – Маслиновото масло решава голем проблем

Маслиновото масло е многу здраво и корисно, а со него се решава и голем козмтички проблем. Измијте го лицето убаво со вода, ставете маслиново масло и измасирајте го лицето, па откако кожата ќе впие, измијте. Кожата ќе биде сјајна и убава. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема […]

Препораки

Измешајте ловор со маслиново масло и загрејте – Најмоќниот лек за болка

Ловоровиот лист е добро познат по лековитите својства, и има посебно место во кујната и домот. Малкумина знаат дека овој лист лекува, и тоа тешки проблеми и маки. Ви требаат 30 грама листа ловор и 250 милилитри маслиново масло, а употребата и подготовката се лесни. Истолчете ги листовите и прелијте […]

Tips & Tricks

Ставете маслиново масло на петите па легнете си – Ќе решите голем проблем

Ако имате проблем со болни и испукани пети, тогаш решението е во кујната. Се што ви треба е маслиново масло. Малку со прстите нанесете маслиново масло на петите, па размачкајте нежно за да се впие, ставете чорапи и легнете си вака. Навистина помага.   Повеќе на Готви.мк:Смеса со која нема […]