Tag: маска

Повеќе

Ставете ги овие намирници на косата – За 15 минути ќе бидете како излезени од фризерски салон

Косата може да ви биде сјајна, без испукани врвови, здрава и некршлива со состојки од кујната, без да давате пари за третмани на фризер. Медот, циметот и маслиновото масло се моќна комбинација, особено кога станува збор за косата, многу помагаат, а се лесно достапни за сите нас.Земеше лажиче цимет, пола […]

Повеќе

Го мазни лицето, нема брчки и кожата е здрава – Маска за секој ден

Направете си сами маска за лице како ботокс, за кожата да е здрава, затегната и без брчки. Ви треба 1 лажица густин, 5 лажици сок од морков, 1 лажица кисела павлака.Се раствара во пола чаша вода густинот, па се става потоа во вода која врие 400 милилитри, а кога ќе […]

Повеќе

Помага за сите кожни проблеми – Нема веќе акни и сува кожа

Овесот е многу здрава намирница која треба често да се јаде, но има намена и за нега и убавина. Помага со своите витамини Б и Е за убава и здрава кожа, негувана и сјајна. Лечи акни и енземи, како и други кожни проблеми. Јадете често, но и едноставно земете овес […]

Повеќе

Маска за лице со јаболки – Кожата ќе ви биде како да сте биле на козметичар

Лицето мора да се негува особено во зима, а ние ви нудиме супер маска од јаболки. Измелете 1,5 килограми јаболки па нека стојат осум часа на собна температура.Со гази правете облоги и ставете ги на добро измиено лице, 20 минути. Потоа измијте се со вода.   Повеќе вести на Готви.мк: […]

Tips & Tricks

Видео: Направете сами дома – Памучна маска за лице

Додека владее Корона пандемијата, важно е да останеме дома, да се заштитиме ако веќе мора да излеземе. Со оглед на тоа дека се случува да нема маски по аптеките, ова е начин како да си направите сами дома памучна маска. Се е детално прикажано во видеото: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути […]

Повеќе

Маска за испуканите раце – По дезинфекцијата ставете го ова

Периодов сите ги дезинфицираме и миеме рацете постојано поради заштита на нашето здравје, а со тоа стануваат суви и пукаат и се прават ранички. Се што ви треба е природна домашна маска. Ви требаат 2 лажици мелену овесни снегулки со лажиче мед и малку вода. Се меша се, се остава […]

Tips & Tricks, Видео

Видео: Вака правилно се мести маската за лице – Заштитите се при Корона пандемијата

Сите се грижиме за здравјето и треба многу да внимаваме при Корона вирусот.Пандемијата се шири и понатаму низ светот, а важно е поради тоа да одржуваме хигиена, да миеме раце и лице, да носиме маска и ракавици, кои правилно треба да се стават и извадат. Вака правилно наместете ја маската, […]

Tips & Tricks

Маска за раце – Совршена за испуканата кожа од постојаното миење и дезинфицирање

Во периодот кога сите ги миеме и дезинфицираме рацете почесто од вообичаено, ви треба супер маска за испуканата кожа. Земете малку кокосово масло и ракавици. Намачкајте кокосово масло на рацете пред спиење и ставете памучни ракавици горе. Спите вака, па измијте со топла вода и ставете си крем утрото. Повеќе […]

Видео, Повеќе

Видео: Направете си сами маска за лице – Се пере и користи повторно

Сите сакаме да го сочуваме здравјето и да се избориме со Коронавирусот кој стана светска пандемија. Кога по аптеките нема маски, направете си сами дома со крпа, игла и конец и пегла.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – […]

Повеќе

Не ви требаат скапи креми – Маска за лице со чај

Ако сакате здрава, негувана и блескава кожа без многу пари за скапи креми и препарати, ви треба домашен пилинг. Измешајте малку зелен чај со шеќер и вода и измасирајте ја нежно кожата, па измијте се. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво срце […]