Tag: маса

Tips & Tricks

Закоравените дамки од чашите ќе исчезнат од стаклените маси – Има евтин трик

Стаклените маси се многу убави, но навистина е тешко да се исчистат и многу треба да се внимава, особено ако се остави шолја или чаша без подметач.За убаво да ја исчистите без да давате пари за скапи средства, исцедете сок од половина лимон, ставете го директно на масата и избришете […]

Повеќе, Препораки

Ова се први знаци дека ви фалат протеини во исхраната – Помогнете му на телото

Протеините се многу важни во исхраната кои учествуваат во изградбата и оформувањето на мускулната маса, како и во согорувањето на вишокот килограми и масти. Први симптоми кои укажуваат дека ви недостасуваат протеини во исхраната се: Настинки кои траат необично долго. Всушност, протеините помагаат за имунитет, па ако имате често настинки, […]

Tips & Tricks

Отстранете ги дамките од чаши на дрвените маси – има еден трик

Сите знаеме да бидеме невнимателни и да оставиме дамки од чаши кои биле мокри на масите, особено ова е случај ако имате деца дома.Има еден трик. Ви треба фен за коса. Да, добро слушнавте, фенот на коса на најсилно ниво се става близу дамката, а таа полека почнува да исчезнува. […]

Tips & Tricks

ФОТО: Често грешиме – еве како треба да стои приборот на маса

АКо сакате вашите гости да ги пречекате со сите нишани, ви помагаме со фотографија за тоа како правилно се реди приборот на маса. Еве како треба да биде наредена масата. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Senigallia – Хотел, бар и ресторан кој стана уште едно обележје на Скопје Дохранување на вашето […]

Препораки

До четврток пред легнување оставајте храна на масата – еве зошто

Деновите од Божиќ до Богојавление, се верува во народот дека се викаат „некрстени“ и со себе носат одредени верувања.Во народот се верува дека тие денови земјата е отворена и мртвите излегуваат од неа, а со нив и различни демони. Поради тоа во минатото посотел обичај во овој период да се […]

Забава

Само една Македонка седела на иста маса со Трамп

Само една Македонка имаше чест да седи со новиот претседател на САД, Доналд Трамп, на иста маса. Се работи за Хелена Роза која се пофали на социјалната мрежа Фејсбук.- Ете, можам и да се пофалам дека лично и персонално имам вечерано со американски претседател. Ок, јас и уште 114 други девојки […]