Tag: марула

Tips & Tricks

Како правилно се мие марула – Вака дезинфицирајте го секој лист

Вака правилно се чисти и мие зелената салата која е евтина, бза за правење и совршена за комбинации, со кромид, млад кромид, јајца или пак краставица. Треба барем еден час да биде во вода со лимон и оцет, а потоа секој лист се мие одделно со вода. Така е темелно […]

Tips & Tricks

Како да измиеме марула и зелка – Заштитете се при Корона пандемијата

Додека трае Корона пандемијата, многу е важно да се заштитиме и себе и сите околу нас. Се препорачува носење ракавици и маска кога излегуваме, кои потоа веднаш се фрлаат и се мијат рацете и лицето. Да не се движиме надвор освен за неопходни работи, да седиме дома и така да […]

Салати

Готова за 5 минути: Салата со ореви и марула

Направете вкусна салата со марула и ореви. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која […]

Салати

Летна салата со туна и марула

Направете вкусна летна салата со туна.   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја […]

Салати

Повкусно од таратур: Салата со макарони и краставици

Направете вкусна и освежувачка салата со макарони. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено За сите гурмани – Палачинки кватро салами Посно: Палачинки без зејтин Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Неодоливо вкусна: […]

Салати

Највкусната салата за Велигден: Со 20 денари имате деликатес на трпеза

Направете вкусна салата со марула и јајца по Велигден за да не фрлате од храната. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас […]

Tips & Tricks

Зелениот зеленчук секогаш чувајте го вака – Ќе трае долго и ќе биде свеж

Зелениот зеленчук во ладилник чувајте го во крпа. Таа ќе ја собира цела влага и така тој нема брзо да овене во ладилникот.Ставете на пример марула во сад, затворете и горе ставете крпа, па ставете ја во фрижидер.   Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе […]

Tips & Tricks

Вака ќе и ја вратите свежината на марулата – Има евтин трик

Марулата знае често многу брзо да овене, а може да се освежи брзо и лесно. Исечете ја ситно и ставете ја во вода со малку лимонов сок. Ќе се врати свежината.   Прочитај повеќе на Gotvi.mk:Салата со маслинки и кубетиЦезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи […]

Салати

Освежувачко, вкусно и заситува: Салата со туна и марула

Направете вкусна салата со туна и марула.   Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк:Брз појадок со туна салатаВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото семејство

Салати

Брза салата со прелив – почнете го ручекот деликатесно

Направете вкусна и необична салата со идеја за супер прелив. Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење за целото […]