Tag: маркет

Tips & Tricks

Внимавајте во маркетите: Овие ознаки за рок на траење се различни, еве што значат

Кога купуваме нешто во маркет треба особено да внимаваме на рокот на траење. Разликата во термините употребливо до и најдобро да се употребува до се различни. Употребливо до е ознака која покажува дека по тој датум кој е наведен храната е несигурна за јадење и не смее да се користи. […]

Повеќе

Ви треба само мрежа: Офарбајте ги јајцата на поинаков начин

Оваа интересна идеја ќе ви помогне на креативен и необичен начин да ги офарбате велигденските јајца.Потребни ви се секако јајца и мрежичка од компир или некое овошје или зеленчук кое сте го купиле. Замотајте ги јајцата во мрежата која ќе ја исечете на повеќе делови, па врзете со конец. Внимавајте […]

Tips & Tricks

Дали сте ја забележале оваа работа на количките: Ретко кој знае за што служи, а многу ќе ви го олесни пазарењето

Редовно ги користите, а сигурно никогаш не сте се запрашале за што служат овие наизглед непотребни испакнатини.Супермаркетите и туркање на колички се секојдневие за сите нас. На количките за пазарење може да се забележат куки за кои не знаеме за што служат, а и не ги ни забележуваме. Но и […]

Препораки

Го има во секој маркет: Овој зеленчук го забавува стареењето

Брокулата е зеленчук кој делува благотворно на телото и го забавува стареењето.Брокулата го подобрува начинот на работа на митохондриите, а тие создаваат енергија во нашето тело. Научниците со препорака брокулата да се јаде два до три пати неделно. Таа ќе ви го врати сјајот, здравјето и ќе ги избрише годините. […]

Предјадења

Здрав и вкусен појадок: Намирниците ги имате дома

Брзо, лесно, едноставно, а за намирниците не мора да одите во маркет бидејќи сигурно ги имате дома. Направете вкусни јајца со сланина, кои ќе ве наполнат со енергија. Повеќе рецепти на Gotvi.mk: Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на […]

Повеќе

ВИДЕО: Во овој супермаркет купувачите сами го берат зеленчукот

Еден ланец супермаркети во Рио де Женеиро, Бразил смислил иновативен начин како да ги привлече купувачите почесто да пазарат. Тие буквално направиле мини зеленчукова градина во која самите потрошувачи го берат зеленчукот и дома го носат тукушто изваден од земјата во која растел. Погледнете како тоа изгледа: ВИДЕО: Драјв маркет […]

Повеќе

Еве ги новите цени во Грција

За Грците денес денот осамна со нов бран поскапувања што беа побарани од кредиторите во замена за исплата на дополнителни средства за Атина од меѓународниот пакет помош, а најмногу поскапеа кафето и пивото. Од денес данокот на додадена вредност (ДДВ) е зголемен од 23 на 24 отсто. Исто така зголемен […]

Повеќе, Препораки

Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција

Оние кои планираат да одат на одмор во Грција оваа сезона, најевтино ќе поминат ако купуваат храна во супермаркетите. Затоа еве ги цените. Цена на намирници од маркет (во евра) Леб – 0.7 до 1 Млеко ( 1литар) – 1.10 до 1.60 Јајца (6) – 1 до 1.20 Кечап – […]

Повеќе

ВИДЕО: Драјв маркет – еве како ќе изгледа маркетот на иднината

Многу поквалитетен избор на состојки и продукти, а ќе трошиме многу памалку време за едно пазарење. Погледнете во видеото како ќе изгледа маркетот на иднината: Повеќе видеа со кулинарски рецепти, трикови и совети погледнете тука Прочитај интересни Gotvi.mk рецепти: Чиа пудинг Брзо и освежително: Смути од шумски плодови ВИДЕО: Рецепт […]

Видео, Повеќе, Препораки

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Многу поквалитетен избор на состојки и продукти, а ќе трошиме многу памалку време за едно пазарење. Погледнете во видеото како ќе изгледа маркетот на иднината: Видео кулинарски трикови и совети тука