Tag: мандарини

Видео, Десерти

Мармалад од портокали и мандарини: Дневна доза витамин Ц на парче леб

Направете вкусен мармалад од портокали и мандарини и освежете се! Уживате! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти […]

Препораки

Се јадат и во лето и во зима – 1001 зошто и затоа да јадете мандарини

Мандарините се овошје кое се јаде во лето и зима, а помагаат на многу начини освен што се вкусни. Имаат само 46 калории, многу витамини особено витамин Ц, калиум, калциум, магнезиум во себе.Имаат и важни минерали за телото. Мандарините намалуваат ризик од рак и го намалуваат холестерот во телото.Диетални се […]

Препораки

Спречува срцев удар – Јадете го ова овошје често

Мандарините се вкусно овошје полно со витамин Ц, здраво и корисно.Мандарините ги имаме во изобилство, а имаат многу натриум, калиум, калциум, влакна, магнезиум и вода.Супер се за чистење на телото, а највкусни се свежи, но се користат и за салати, сокови, слатко, џемови, десерти, смути… Помагаат за слабеење, за астма, […]

Препораки

Природно решение за акни – ќе ги снема од лицето како со магично стапче

Ако мака мачите со акни има решение во вашата кујна. Земете маска од свеж квасец и неколку капки сок од мандарина. Ставете ја на измиено лице и оставете ја да се исуши и стегне. Потоа исплакнете и ставете си крема за лице. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Сода бикарбона – замена за […]

Tips & Tricks

Мандарините не се само за јадење – искористете ги вака и разубавете се

Мандарините не се само за јадење, за пиење и за да бидеме полни витамини и со голем имунитет, тие се користат и во служба на убавината. Во свеж сок од две мандарини ставете газа и ставете ја на лицето или вратот. Лежете опуштено 20 минути. Потоа измијте се и ставете […]

Десерти

Неодолив колач од мандарини

Ако сакате мандарини, тогаш овој колач е само за вас! Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено За сите гурмани – Палачинки кватро салами Посно: Палачинки без зејтин Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Неодоливо […]

Препораки

Колку мандарини може да јадеме на ден? Еве за што помагаат

Кога ќе започнат ладните есенски денови, веднаш си го замислуваме мирисот на првите мандарини. Мандарини се во служба на нашето здравје, но и против вишокот килограми – започнува нивната сезона во која тие ќе се продаваат по достапни цени. И она што е најважни дека тие содржат навистина малку калории, […]

Десерти

Тирамису со мандарини

Исклучителен спој на освежувачко овошје и кремаст фил. Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено За сите гурмани – Палачинки кватро салами Посно: Палачинки без зејтин Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт Неодоливо вкусна: […]

Tips & Tricks

ДОАЃААТ МАНДАРИНИТЕ: Четири причини зошто максимално да ги искористите!

Мандарините се вкусни и речиси сите ги сакаат. Но, дали знаете дека од тоа цитрусно овошје имате повеќекратна здравствена корист – го намалува ризикот од појава на рак, поттикнува слабеење… Може да го намалат ризикот од рак Мандарините можат да го намалат ризикот од рак на црниот дроб. Имено, научниците […]