Tag: манго

Повеќе

Кари сос со необичен додаток – внесете свежина во кујната

За петнаесет минути направете вкусен сос со манго и кари. Повеќе на Готви.мк: Салата со многу зеленчук и кубети Салата со маслинки и кубети ЛЕСНО И БРЗО: Домат чорба со кнедли ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука Вистинска уметност: Рецепт […]

Препораки

Малку калории, многу витамини – јадете го ова овошје

Мангото е овошје кое мора да го вметнете во вашата листа на јадење, а еве и зошто е тоа така:Има само 103 калории, има витамин Ц, А, Б6, бакар, калиум, магнезиум, како и пробиотски влакна. Спречува да се формираат канцерогени клетки, ги зајакнува црвените крвни зрнца и помага во слабеењето. […]

Препораки

Мангото е извор на здравје и енергија

Мангото не е овошје кое е многу застапено кај нас, но сепак го има во поголемите маркети. Има многу малку калории и делува благотворно на телото, па затоа, кога и да сте во можност, освежете се со овој егзотичен вкус.Мангото го зајакнува имунитетот, има многу витамин Ц, штити од настинки […]

Препораки

Малку калории, многу здравје: Мангото е богат извор на витамини

Мангото е навистина здраво и корисно да се консумира во летниот период. Има 128 калории, но двојно повеќе витамини кои го чуваат нашето здравје. Содржи витамин Ц, витамин А и калиум, кои ни даваат здравје и енергија. Добар е за видот, при менструалните тегоби, за бремените жени и при тешки […]