Tag: мамурлак

Повеќе

Лек за мамурлак – Веднаш ќе бидете свежи со една намирница

Иако можеби не ви паднало на памет, сепак млекото многу помага за мамурлак. Испијте шолја млеко по бурна ноќ и веднаш ќе го снема мамурлакот. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути за старт на денот За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек Неодолив сок […]

Главни јадења, Предјадења

Пикантно топло јадење кое лечи мамурлак: Кисела бела пилешка чорба

Топла бела пилешка чорба, ќе ве згрее и ќе ви помогне да ги пребродите овие зимски денови. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен […]

Tips & Tricks

Како да пиете, а да не се опијаните и што ако претерате?

Претераната консумација на алкохол доведува до тегоби, вртоглавица, мачнини. Главоболката е она што следува наредниот ден, а никој не е имун на зголемени дози алкохол. Сепак, за празниците многумина се соочуваат со наведениоиот проблем, а еве трик како да се решите од она непријатно чувство. Пред да започнете со пиење, […]

Повеќе

Кое вино предизвикува мамурлак, бело или црвено?

Многумина од нас сакаме понекогаш да се опуштиме со чаша бело или црвено вино, во зависност од нашиот вкус. Нема ништо поубаво од дружење со чаша вино со саканиот, саканата или пријателите, но некогаш сите знаеме да заборавиме на времето и да се напиеме некоја чашка повеќе.Според професорот Стив Алшоп, […]