Tag: македонски

Повеќе, Препораки

Лансиран првиот македонски агрегатор на идеи за јадење – misejade.mk

Од денес официјално е лансиран сервисот misejade.mk кој има за цел да ви помогне да го одберете идеалениот оброк. Што јадеше денес? Веројатно истото што го јадеше пред 3 дена. Кога работиме и треба да смислиме што да јадеме идеите ни се ограничени на она што сме го јадеме до […]

Деликатеси, Препораки

Британското кралско семејство ќе може да го проба Македонскиот МАМА’С ајвар

Македонскиот бренд МАМА’С почна да се продава во Fortnum & Mason, најлуксузната продавница во светот која постои од 1707 година. Продавницата е позната и по тоа што од неа се снабдува со намирници Британското кралското семејство. “Прекрасно е чувството твојот производ да се најде на полиците на една престижна продавница […]

Повеќе, Препораки

Каде се македонските јагоди?

Читател на Gotvi.mk во текот на вчерашниот ден ни ја испрати фотографијава со прашање каде се македонските јагоди? Тој вели дека веќе неколку недели доека оди да пазари наоѓа само големи јагоди, наместо оние помалите и миризливите, со шербет благ вкус. Ја отвораме дилемата што се случи со македонските јагоди […]