Tag: македонска

Салати

Доста е од таратур, шопска, грчка и мешана: Македонска салата

Доста е од шопска, мешана, грчка салата, таратур…направете македонска салата и уживајте. Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна салата со фетучини Туна салата Брзо посно предјадење […]

Повеќе

Познатата блогерка за Македонија: “Храната е скриено богатство”

Македонската храна е скриено богатство и заслужува поголемо внимание. Ова е насловот на блогот што го објави Лишаи Кауфер, ПР косултант за храна и пијалаци, на агрегаторот за вести Хафингтон Пост.За Кауфер, како страстен почитувач на кујната и човек со долгогодишно искуство во гастрономијата,  македонските јадења се, како што вели, едни од нејзините […]

Препораки

Македонска трпеза не оди без туршија: Колку е здрава?

Туршијата е омилениот вкус на Македонците. Зимата не може да се замисли без да ги засукаме ракавите и да направиме туршија, но бидејќи намирниците ја губат свежината и текстурата останува прашањето колку е здрава?Иако зеленчукот стои долго во тегла, сепак витамините не се губат и помагаат за многу проблеми како […]

Забава

ФОТО: Ги нема облините на македонската пејачка – еве колку ослабна

Убавата пејачка Симона Поповска драстично ослабна. Таа позираше до елка, а на фотката може да се види дека бујните облини ги нема. Повеќе на Готви.мк: Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна […]

Десерти

Македонска традиционална алва – Маестрален, а лесен рецепт

Направете традиционална алва по рецепт кој ни го испрача Александра Стојановска Бизевска. Навистина изгледа многу вкусно, а се прави едноставно и брзо. Прочитајте како: Зимно време се декорира со суво грозје, летно со свежо грозје, како што е на сликата, вели Александра. Прочитај повеќе рецепти за десерти на Gotvi.mk: Вакво […]

Деликатеси, Повеќе, Предјадења, Ресторани

ФОТО: Традиционална македонска даска

Gotvi.mk препорака за вкусна традиционална македонска даска кога ќе ви дојдат гости или како одлично мезе пред ТВ со добар филм или спортски натпревар 🙂 Рецепт за Брза даска тука Рецепт за Даска за мацкање тука На здравје! Фото: ресторан Амор – Кочани