Tag: магнезиум

Повеќе

Напивка полна со магнезиум која ќе ве препороди – се прави од 4 состојки

Направете сами напивка која ќе ве препороди. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз […]

Повеќе

Зошто треба да внесуваме доволно магнезиум на ден?

Магнезиумот е многу важен за телото и треба да го внесуваме почесто. Помага при главоболки, грчеви и болки по телото. Помага за смирување нервоза, за несоница и за заштита на срцето. Помага и при хроничен умор. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид […]

Препораки

Симптоми дека ви недостасува магнезиум

Магнезиумот во нашето тело е директно одговорен за нашите коски, многу е важен и неопходен. Потребни се околу 300 милиграми на ден, особено за коските и мускулите. Симптоми на недостаток се: Депресија Раздразливост и вознемиреност Грчеви Несоница Засилен пулс Нетолеранција на бактерии Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна […]

Препораки

Магнезиумот го исфрла стресот од телото – Го има во овие намирници

Магнезиумот е многу важен за исхраната и здравје на телото, а го има во многу намирници. Јадете интегрален леб и тестенини, млеко и риба. Јадете и компир и грав. Помага за стрес и го опушта телото на природен начин. Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + […]

Препораки

Симптоми дека ви фали магнезиум – Не ги занемарувајте

Магнезиумот во нашето тело е многу важен.Потребни се околу 300 милиграми на ден, но стресот, брзото темпо, брзата храна, не ни дозволуваат да го внесеме. Симптоми на недостаток се: Депресија Раздразливост и вознемиреност Грчеви Несоница Засилен пулс Нетолеранција на бактерии   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Нема веќе стоење до шпорет – […]

Препораки

За 300 биолошки функции во телото – Храна богата со магнезиум

Магнезиумот е корисен и здрав за телото и треба да го внесуваме преку исхраната. Јадете темен и лиснат зеленчук. Она што на телото му обезбедува магнезиум е темен зеленчук како мордри патлиџани, како и лиснат зеленчук и зелен зеленчук. Јадете спанаќ, зелка. Магнезиумот е потребен на телото за повќе од […]

Препораки

Магнезиумот е важен за телото – Внесувајте го преку овие намирници секојдневно

Магнезиумот е многу важен минерал и затоа користете го често. Ако е магнезиумот низок, може да доведе до срцеви проблеми, до воспаленија, несоница и чест умор, раздразливост, немир, депресија. Ако сакате да го зголемите магнезиумот јадете: Банани, индиски ореви, тофу, црно чоколадо, лосос, авокадо, зелена салата. На овој начин ќе […]

Препораки

Симптоми дека ви фали магнезиум – Помогнете му на телото со овие намирници

Магнезиумот е минерал важен за телото, а најважно е да се внесуваат доволни количини преку исхраната за правилно да функционираме. Симптомите дека ви недостасува магнезиум се:Чести главоболки Малку енергија Грчеви во нозете и мускулите Несоница Неправилна работа на срцето Висок притисок Нагли промени на расположението За да немате проблеми консумирајте […]

Препораки

Намирници кои изобилуваат со магнезиум – Без него се јавуваат проблеми и болести

Магнезиумот е многу важен минерал за телото, а особено лекарите и нутриционистите го истакнуваат неговото позитивно влијание во последните години. Според разни студии, луѓето со високо ниво магнезиум имале 40 проценти помал ризик од срцеви болести и удар. Дневната препорачана доза е 400 до 420 милиграми. Го има во блитвата, […]

Препораки

Ако често ви се јаде благо – тоа е знак дека ви недостига овој минерал

Ако сакате благо, но чувствувате дека во последно време се повеќе телото ви бара чоколадо, тогаш тоа е знак дека ви недостига магнезиум. Минералот е неопходен за неколку стотини биохемиски реакции во телото, а кога го нема доволно во телото луѓето се раздразливи, ги фаќа несоница и имаат висок притисок. […]