Tag: магдонос

Повеќе

Брзо „скинете“ неколку килограми со оваа напивка

Знаевте ли дека оваа билка кога ќе се измеша со вода може да ви помогне да ослабнете?Препорака е да не ја пиете повеќе од 5 дена. Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Салати

Намаз од магдонос: Одличен за тестенини или печени компири, готов за помалку од 5 минути

Направете одличен намаз од магдонос. Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини […]

Главни јадења

Компири со магдонос и лук

Вкусни и крцкави компири… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Препораки

Ги убива бактериите во телото – Најкорисната намирница

Магдоносот се користи во супи, чорби и многу јадења, дава супер арома и многу е здрав. Тој помага да се исчистите од сите бактерии во телото. Земете 15 грама корен од магдонос исечете го ситно и ставете го во 200 милилитри врела вода. Нека врие пет минути па оладете го […]

Повеќе

Рецепт за напивка која го топи салото на стомакот – 3 кг за 3 дена

Ви откриваме фантастичен рецепт кој помага кај надуеност, го забрзува варењето, спречува задржување на течности во телото.Подготовката е многу едноставна: Земете веза до две свеж магдонос и иситнете во блендер. Исцедете сок од 1 лимон и додајте во иситнетиот магдонос. На крај додајте половина шолја вода и добро измешајте. За […]

Повеќе

Стресот е секојдневие – Изборете се со негативните последици со намирница од кујната

Живееме во стресно време, опкружени со непредвидливи и неочекувани ситуации, растргнати меѓу работата и семејството, а сето тоа влијае на здравјето. Сепак, постојат природни решенија со кои може да го намалиме нивото на стрес, иако најважна тука е психолошката компонента кај човекот. Земете килограм магдонос и добро измијте го и […]

Препораки

Стомакот нема да ви биде подуен – Само ставете го ова во врела вода

Стомакот понекогаш знае да ни биде подуен и да не боли. Постои и билка која помага за состојбата а тоа е магдонос. Во врела вода, околу литар, ставете 5 лажици сечен магдонос. Нека стои 20 минути и процедете и пијте. Многу помага за да се спречи надуеност, но и за […]

Препораки

Ако мака мачите со килограмите – Чај кој топи сало и масти

Ако мака мачите со килограмите, се што ви треба е да искористите природно и моќно решение, кое воедно е здраво – чај. Најдобар сојузник за борбата со килограмите е чајот од магдонос. По можност ви треба свеж магдонос, кој е многу поубав од сушениот. Дејството ќе биде подобро ако исцедите […]

Препораки

За слабеење и здравје: Напиток кој му помага на телото

Направете си напиток кој е многу здрав со магдонос во домот. Ви требаат литар ипол вода, 3 китки магдонос, 1 килограм лимони и сода бикарбона.Се трие лимонот со сода и се остава во ладна вода половина час, па се вари водата и се меша со лимоните и магдонос. Се става […]

Препораки

Секој ден пијте чај од магдонос – Лекува многу болести и плус со него се слабее

Секој ден напијте се чај од магдонос, многу е здрав и лекува многу болести.Го поттикнува слабеењето, чистењето на телото и исфрлањето сол. Помага за проблеми со бубрезите, за пробелми со црниот дроб. Се користи и за намалување инфекции на мочните канали. Делува и на намалувањето на притисокот.   Прочитај Gotvi.mk […]