Tag: лушпи

Tips & Tricks

Лушпите од црвен кромид многу погаат – Вака искористете ги во јадењата

Лушпите од црвениот кромид се многу здрави и корисни и можат многу да ви послужат. Имаат во себе влакна, фенолни соединенија и помагаат да се регулира притисокот, да се спречат и кардиоваскуларни болести.Помагаат да се спречи создавање полипи. Штитат и од дијабет. Само одвојте ги лушпите и измијте ги, ставете […]

Повеќе

Ќе немате веќе бели влакна на косата – Домашна маска која брзо се прави

Ако имате проблем со седите влакна, се што ви треба се луши од компир. Земете шолја лушпи од компир, прелијте ги со две шолји вода, па варете околу пет минути, исцедете и кога ќе ја миете косата, откако ќе ставите шампон и регенератор, ставете ја смесата од компир, но не […]

Препораки

Не ги фрлајте лушпите од ореви – Направете лек за прочистување на крвните садови

Речиси сите правиме иста грешка и ги фрламе лушпите од оревите, иако можат да ни бидат од голема корист. Направете си напиток з апрочистување крвни садови.Измелете 40 лушпи од орев и добиената смеса прелијте ја со пола литар вотка. Нека стои смесата седум дена. Пијте секој ден од напитокот една […]

Повеќе

Ќе потемнат сите седи влакна – Домашна смеса која ве прави помлади

Ако имате проблем со седите влакна, се што ви треба се луши од компир кои го решаваат проблемот брзо и лесно. Земете шолја лушпи од компир, прелијте ги со две шолји вода, па варете околу пет минути, процедете и кога ќе ја миете косата, откако ќе ставите шампон и регенератор, […]

Препораки

Не ги фрлајте лушпите од јајца – Направете моќен лек за чир и гастрит

Направете си домашен лек со помош на лушпите од јајца, наместо да ги фрлате. На врв на нож ставете измелени лушпи јајца и измешајте ги со две лажици лимонов сок. Кога ќе омекнат ставете децилитар топло млеко. Земајте по дно лажиче два пати на ден, пред спиење и навечер. Помага […]

Tips & Tricks

Лушпите од јајца го решаваат најголемиот проблем во кујната – Измешајте ги со евтина состојка

Лушпите од јајца сите ги фрламе, а многу се корисни за домаќинството. Се ситнат, најдобро е да ги истолчите, се става малку јаболков оцет и тоа ви е абразивно средство за чистење на каменецот од мијалникот.Со него може да исчистите и загорени тави и термос.   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава […]

Повеќе

Вапцајте јајца со лушпи од кромид – Готови за 10 минути, бојата интензивна

Доаѓа најголемиот празник Велигден. Празник познат по неговиот симбол, велигденските јајца. Освен што се вапцаат црвени јајца, домаќинките се трудат да најдат нови, убави и декоративни идеи. Вапцајте јајца со лушпи од кромид. Постапката е лесна, ви требаат доколенки, лушпи од кромид и неколку тревки за шарање по нив или […]

Tips & Tricks

Не ги фрлајте лушпите од банана и јајца – Ќе ви решат голема мака

Не ги фрлајте лушпите од јајца или од банана. Ставете ги во вода и сварете ги, а откако водата малку ќе потемни од нив, ставете ја во вашите билки. Ќе цветаат како луди. Повеќе вести на Готви.мк:Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пивоВИДЕО: рецепт за потпечен полнет […]

Tips & Tricks, Видео

Не трошете пари залудно: Нема да видите седи влакна со оваа евтина смеса (Видео)

Седите влакна ќе станат минато со евтина смеса од вашата кујна. Потребно е да земете лушпи од компир и да ги ставите во две шолји вода, и да оставите да се варат 5 минути. Ќе процедите и ќе добиете темна тешност, а со неа измијте се, откако еднаш убаво ќе […]

Повеќе

Офарбајте јајца со лушпи од кромид – Брза и лесна идеја, бојата прекрасна

Офарбајте велигденски јајца со лушпи од кромид. Иако често сите ги фрламе лушпите, тие можат многу да ни послужат.Ви требаат чорапи-доколенки, лушпи од кромид и неколку тревки за шарање по нив. Ако немате собрано лушпи, можете да отидете до најблискиот маркет или пазар и да соберете неколку. Јајцето малку намокрете […]