Tag: лути пиперки

Видео, Салати

Лути пиперчиња – феферони пастеризирани во рерна

Направете вкусни феферони за зима, без конзерванс со едноставна пастеризација во рерна. Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“: Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите […]

Салати

Лута салата – прилог кој го надополнува секој ручек

За супер лут прилог кој се подготвува само за неколку минути можете да одберете зелени или црвени пиперки. Добар апетит! Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути Туна […]

Повеќе

Еве зошто треба да јадеме лути пиперки

Научните истражувања утврдиле дека лутите пиперки имаат силен ефект на здравствената состојба. Во лутите пиперки се наоѓа состојката капсацин која благотворно делува на здравјето. Јадењето лути пиперки помага при слабеење и го подобрува варењето, а оние кои јадат залутена храна се чувствуваат посити, бидејќи организмот регистрира ситост на време. Капсацинот […]

Tips & Tricks

Пет намирници кои ќе ја донесат вашата линија во ред!

Кои се тие намирници кои поттикнуваат исфрлање на токсините од организмот? Овие намирници ќе ја донесат и вашата линија во ред. Цимет Помага во контрола на шеќерот во крвта поради што се намалува чувството за глад. Колку што нивото на шеќерот побрзо се подигнува, толку и побрзо се спушта поради […]

Tips & Tricks

Намирница која го продолжува животот: Лутите пиперки го чуваат срцето и мозокот

Истражување спроведено во САД на Универзитетот Вермонт ја поврзува редовната конзумација лути пиперки со поголеми шанси за долг живот. Забележаното е намалување на ризикот за смрт во најголема мера се однесува на редуцирање на зачестеноста на срцевите заболувања и мозочните удари, покажуваат резултатите од анализата на податоци за околу 16.000 […]