Tag: лупење

Tips & Tricks

Нема да ви се замирисаат рацете – Вака излупете лук брзо и лесно

Има лесен начин како да излупите лук без да ги замирисате рацете, и без мака. Ставете го во тегла, затворете и убаво и силно протресети 15 секунди. Лушпите сами ќе паднат. За повеќе видеа со кулинарски трикови, рецепти и совети кликнете тука Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и […]

Tips & Tricks

Вака најбрзо ќе излупите лук – Нема неред и мака

За лесно да излупите лук, најдобриот трик го открива Гордон Ремзи. Ставете го лукот во сад, ставете и друг сад, протресете и лушпата сама ќе падне. Инаку, лукот помага за намалување холестерол, за спречување на многу облици рак, за да се исфрлат од телото живата, олово и други материи. Повеќе […]

Tips & Tricks

Лесен начин да излупите тиква – Нема веќе мачење

Ако сакате полесно да излупите тиква, има лесен и едноставен трик. Ставете ја во рерна 10 минути на 190 степени, па ќе ја излупите во два потега. Следниот пат обидете се наместо да се мачите. Повеќе ресепти на Готви.мк:Брз појадок со туна салатаВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: […]

Tips & Tricks

Излупете костени лесно – Нема неред, боцкање и мака

Постои лесен и брз трик да излупите печени костени без мака, без да се изгорите и да се избоцкате или да направите неред во домот. Се што ви треба е откако костените кои се симбол на есента ќе се испечат, да ги ставите додека се врели во чинија со крпа […]

Tips & Tricks

Нема да ви мирисаат рацете – Вака најлесно се лупи лук

За лесно да излупите лук, најдобриот трик го открива готвачот Гордон Ремзи. Ставете го лукот во сад, ставете и друг сад, протресете и лушпата сама ќе падне.Вака ќе си олесните, нема да има мака и неред и да ви се замирисаат рацете. Поврзани вести на Gotvi.mk Брзи домашни пирошки со зденка […]

Tips & Tricks

Нема веќе неред, мака и црни раце – Вака најлесно се лупат костени

Есента и зимата се период на костени кои се совршени, особено со греено вино во домот. За лесно да се излупат, засечете ги со остар нож и потоа оставете ги во топла вода 10 минути.Исцедете, изладете малку и излупете без мака. Вака ќе си ја олесните работата, нема да се […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Излупете домат без мака за 20 секунди

Постои лесен начин без нервоза да излупите домати. Загрејте вода во лонец и засечете ги миените домати со мал икс.Ставете ги 20 секунди во врела вода, па потоа во вода со лед. Лушпата сама ќе падне.     Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело […]

Tips & Tricks

Нема да ја испрскате цела кујна – Трик за најлесно да излупите портокал

Сите знаеме дека портокалот и евкусно и здраво овошје богато со витамин Ц, но најголем проблем е лупењето. Имено, ако тешко ви оди, ставете го портокалот некоја минута во врела вода. Кората малку ќе омекне и полесно ќе се лупи. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитетНеодоливо вкусна: Домашна […]

Tips & Tricks

Излупете ананас без мака – Постои лесен начин

Постои начин да излупите ананас без мака. Вкусното и здраво овошје кое плени со вкус и арома, тешко селупи поради тврдата кора, но има мал трик. Се што ви треба е да го исечете на кругови, па дури потоа да ги лупите круговите. Верувајте оди побрзо.   Повеќе на Готви.мк: […]

Tips & Tricks, Видео

Видео: Излупете портокал брзо без прскање, неред и нервози

Сите мака мачиме со лупењето портокали, здравото и вкусно овошје богато со витамин Ц. Сепак, има начин за лесно лупење, без нервоза, неред, прскање и остатоци на портокалот, а прикажан е во видеото. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 „убијци“ на вишокот калории Диетален појадок што ќе ве држи сити Рецепт за […]