Tag: лубеница

Повеќе

Смути од лубеница, диња и ѓумбир

Вкусна и здрава напивка… Уживајте! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири Најдобар рецепт за домашно ќофте

Десерти

Совршена напивка за тропските денови: Освежувачки коктел од лубеница

Освен што е вкусна, оваа напивка е одличен сојузник до витка линија. Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Препораки

Полна е витамини – Кралицата на летото пука од здравје

Уште малку ќе почне сезона на лубеницата која е кралица на летото, вкусна е, совршена за слабеење и здрава. Има многу витамини во себе, А, Е, Б1, Б2, Б6, фолна киселина, Б9. Има и витамини Ц. Има само 27 калории на 100 грама и помага да сме и здрави и […]

Десерти

Летно освежување: Коктел од лубеница и нане

Освежете се во врелите летни денови со вкусна напивка од лубеница и нане. Уживајте! Повеќе на Готви.мк: Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка за на работа Свежа салата со […]

Препораки

Кората од лубеницата е многу здрава – Не ја фрлајте повеќе

Малку е познато дека не само лубеницата, туку и кората од лубеница е здрава. Таа е корисна за оние кои тренираат. Цитрулинот во неа е важна аминокиселина за мускулите. Со неа се зголемува и либидото. Помага и за слабеење, а извор е и на влакна.Се корити во салати, во супи […]

Tips & Tricks, Видео

Подобро од ова не може: Најлесниот начин да исечете лубеница

Доколку сте љубители на лубиеници, сега е вистинско време да уживате во нив, а како не би поминале многу време во сечкање, ви го претставуваме најлесниот и најбрз начин за лупење и сечкање на ова вкусно овошје. Притоа ќе добиете коцки со совршена големина кои можете да ги ставите во […]

Повеќе

Мохито со лубеница – Освежување за летните денови

Направете вкусен коктел со лубеница. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитетНеодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја прослава – Тигар торта      

Tips & Tricks, Видео

Како без мака да исечкате лубеница на парчиња (Видео)

Лубеницата е едно од најздравите овошја кои го чистат нашиот организам, а го зајакнуваат имунитетот.Но нејзиното сечење претставува вистински проблем и постојано оставаме неред зад себе. Ако сте љубители на ова освежувачко овошје, тогаш погледнете го видеото како да исчистите лубеница на што поедноставен начин. Повеќе на Готви.мк: Чајот од […]