Tag: локма

Десерти

Локма: Традиционален турски десерт од дворците на султаните

Локма е турски колач кој се прави од пржено тесто и едноставен сируп. Овој десерт најчесто се послужува со црно кафе. На турски, зборот локма означува мали залаци од рајот, а десертот потекнува од дворците на отоманските султани. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно […]