Tag: лице

Повеќе

За кожа како да сте излезени од козметичар – Чистете го лицето со ова

Наместо да давате пари за скапи креми и препарати, мијте го со камилица, која смирува, ја прави кожата здрава и мазна и многу помага. Важно е кожата да е чиста, измијте се и убаво поминете го лицето со памукче натопено во камилица која е оладена. Правете го ова барем три […]

Повеќе

Најубавото овошје помага за да немате акни – Не ви требаат скапи лосиони и креми

Ако мака мачите со акни има решение во вашата кујна. Земете маска од свеж квасец и неколку капки сок од мандарина.Ставете ја на измиено лице и оставете ја да се исуши и стегне. Потоа исплакнете и ставете си крема за лице.   Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Бомбици од пченица Чоколадни […]

Повеќе

Го мазни лицето, нема брчки и кожата е здрава – Маска за секој ден

Направете си сами маска за лице како ботокс, за кожата да е здрава, затегната и без брчки. Ви треба 1 лажица густин, 5 лажици сок од морков, 1 лажица кисела павлака.Се раствара во пола чаша вода густинот, па се става потоа во вода која врие 400 милилитри, а кога ќе […]

Повеќе

Кокосово масло во служба на убавина – Не ви требаат скапи препарати повеќе

Кокосовото масло е многу здраво и да се консумира и да се користи за лицето и телото како и косата. Ако го миете секој ден лицето со кокосово масло ќе блеска и нема да имате акни и брчки.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело […]

Препораки

Маслиновото масло помага за кожата – Користете го вака

Маслиновото масло е корисно за кожата, па затоа можете со него да си го миете лицето. Ставете маслиново мсло на чисто лице и убаво тријте го лицето. Потоа убаво измијте се со сапун. Кожата ќе биде мека и блескава и акните ќе ги снема. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не […]

Повеќе

Помага за сите кожни проблеми – Нема веќе акни и сува кожа

Овесот е многу здрава намирница која треба често да се јаде, но има намена и за нега и убавина. Помага со своите витамини Б и Е за убава и здрава кожа, негувана и сјајна. Лечи акни и енземи, како и други кожни проблеми. Јадете често, но и едноставно земете овес […]

Повеќе

Маска за лице со јаболки – Кожата ќе ви биде како да сте биле на козметичар

Лицето мора да се негува особено во зима, а ние ви нудиме супер маска од јаболки. Измелете 1,5 килограми јаболки па нека стојат осум часа на собна температура.Со гази правете облоги и ставете ги на добро измиено лице, 20 минути. Потоа измијте се со вода.   Повеќе вести на Готви.мк: […]

Повеќе

Евтино решение – Вака отстранете ги поткожните акни

Многумина од нас имаат поткожни акни на лицето, изразени како бели точки кои не можеме да ги тргнеме. Сепак, постои ефикасно природно решение за проблемот. Ви треба мед. Медот е одлична маска за лице, а ќе го користите така што ќе го ставите на лице и ќе го оставите неколку […]

Tips & Tricks, Видео

Видео: Вака правилно се мести маската за лице – Заштитите се при Корона пандемијата

Сите се грижиме за здравјето и треба многу да внимаваме при Корона вирусот.Пандемијата се шири и понатаму низ светот, а важно е поради тоа да одржуваме хигиена, да миеме раце и лице, да носиме маска и ракавици, кои правилно треба да се стават и извадат. Вака правилно наместете ја маската, […]

Видео, Повеќе

Видео: Направете си сами маска за лице – Се пере и користи повторно

Сите сакаме да го сочуваме здравјето и да се избориме со Коронавирусот кој стана светска пандемија. Кога по аптеките нема маски, направете си сами дома со крпа, игла и конец и пегла.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – […]