Tag: лист

Препораки

Ставете лист зелка на вратот или главата – решава огромен проблем

Зелката е моќен лек и помага за многу проблеми, освен за јадење. Ако ви се отечени рацете или нозете, само ставете лист зелка. Прицврстете со завој и седете вака неколку часа. Ако сакате да го подобрите функционирањето на штитната жлезда, ставете лист зелка на вратот пред спиење, па ставете шал. […]

Препораки

За рани, отоци, и болки по доењето – овој зеленчук не е само за јадење, помогнете си вака

Зелката е зеленчук кој често го користиме, знаеме дека е богат со витамини особено витамин Ц, но не знаеме колку е таа здрава. Листовите изобилуваат со здравје, помагаат ако имате отоци на рацете и нозете, па се што треба е да замотате лист зелка. Помага зелката и за правилна работа […]

Препораки

Видео: Чај за дијабетичари – Една шолја на ден може да помогне за решавање на голем проблем

Дијабетесот, за жал, денес е една од најраспространетите болести. Сепак, постојат чаеви, природни средства и лекови кои можат да го забавуват овој проблем. За дијабет се корисни смоквите кои имаат антидијабетичарски и антиканцерогени својства. Листовите на смоквата помагаат за регулирање на шеќерот во крвта. Ви требаат вода и неколку сушени листови […]

Препораки

Чај кој помага при лекување на цел спектар болести

Листот од маслинка има лековите својства кои помагаат при лекуваат на повеќе болести. Има антибактериско дејство, го јакне имунитетот, помага за намалување на шеќерот во крвта, високиот крвен притосок и холестеролот. Придонесува и за подобрување на состојбата при: Херпеси Високи маснотии во крвта Дијабетес Синдром на хроничен умор Хепатитис Чир […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Со една салфетка е можно ова – ќе заборавите се досега

Божиќ е празник кој сите го сакаме и го поминуваме во семејна атмосвера, со блиски роднини, како и пријатели. Ако сакате да уживате и да бидете најкул домаќинка за празниците, тогаш погледнете ја оваа идеја за совршена декорација во облик на лист.Сите пријатели ќе се воодушеват.   Повеќе на Готви.мк: […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Ја превитка салфетката – нема да верувате што доби

Направете совршена декорација од салфетка во форма на круна, лист или божиќна ѕвезда.Се е прикажано во следното видео, за божиќна бајка на вашата трпеза. Повеќе на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до […]

Главни јадења

Македонското традиционално јадење со нов рецепт: Сарми од блитва

Направете вкусни сарми со лист од блитва кои имаат посебна арома која ќе ве воодушеви. Повеќе рецепти на Готви.мк Емина Јаховиќ објави фотографија на Instagram и доби 12.000 комплименти Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како […]

Повеќе

Руски научник советува: Само со една билка ослободете се од стресот

Стресот е неминовен дел од секојдневниот живот. Во времето во кое живееме, со сите рокови, обврски и проблеми, ниту возрасните, ниту децата за жал не се имуни на стресот. За да го намалиме нивото на стрес и да го покачиме нивото на серотонинот – хормонот на среќата, потребна ни е […]