Tag: листови

Препораки

Листовите на морковот вријат од витамини  – Не грешете вака

Иако сите го користиме морковот, а секако неговите листови ги фрламе, тие се многу здрави, корисни и полни витамини во себе. Зелените листови или дршки се полни хлорофил, кој делува како детоксикатор на црниот дроб и целото тело, а според некои истражувања, спречуваат и карцином, а полни се и антиоксиданси, […]

Препораки

Идеално за зимата – Делот од малината кој го фрламе е најздрав

Сите сакаме малини, вкусни се и здрави, но малкумина знаат колку се корисни и листовите на ова овошје. Листовите помагаат за намалување температура и штитат од болести. Ви требаат две лажици смеса од сушени листови малини. Се преливаат со врела вода која треба да стои неколку часа во термос. Се […]

Tips & Tricks

Секогаш бирајте вакви листови – Правила за подготовка на совршен спанаќ

Спанаќот е полн железо како што е одамна познато, полн е витамини, здрав е и помага. Кога го купувате, внимавајте листовите да се цврсти и многу зелени. Мијте го темелно и убаво. Никогаш не се подгрева спанаќот, зошто додека стои му се менува составот.   Уживајте! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата […]

Препораки

За грозница, температура и настинки: Лек од делот на малините кој сите го фрламе

Сите сакаме малини, вкусни се и здрави, но малкумина знаат колку се корисни и листовите на ова овошје. Листовите помагаат за намалување температура и штитат од болести. Ви требаат две лажици смеса од сушени листови малини. Се преливаат со врела вода која треба да стои неколку часа во термос. Се […]

Препораки

Ги фрламе а многу се здрави – Листовите на цвеклото искористете ги вака

Цвеклото е можен и здрав зеленчук, супер делува на крвната слика, а сите правиме една грешка со овој вид на зеленчук. Листовите на цвеклото сите ги фрламе, а имаат антиоксиданси и киселини кои се многу корисни за нас. Имаат и омега три во себе.За пример, може убаво да ги измиете […]

Предјадења

Листови од тесто – Брз појадок без јајца и млеко

Направете брз и вкусен појадок дома. Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено За сите гурмани – Палачинки кватро салами Посно: Палачинки без зејтин  

Tips & Tricks

Никако не ги флајте листовите од моркови, а еве и зошто

Многу домаќинки не знаат за корисните и здравите сосотјки кои ги поседуваат листовите од моркови, кои најчесто завршуваат во отпадоци. Откако ќе го прочитате овој текст оваа намирница ќе стане дел од вашиот секојдневен ручек. Не ги фрлајте листовите од моркови, бидејќи содржат белковини, витамини и минерали. Содржат 6 пати […]

Препораки

Ги фрламе а се поздрави од јагодите: Чај за сите болести за кој не сме знаеле

Сите ги фрламе листовите од јагодите и се насладуваме само со плодот, а не знаеме колку се здрави и каква грешка правиме.Имено, тие имаат повеќе витамин Ц, отколку во самиот плод на јагодата. Од нив може да си направите чај кој го чува нервниот систем, помага против стрес и нервоза, […]

Предјадења

Повкусни од кифли или фурнаринки: Деликатес од тесто за утрото

Направете не што посебно вкусно.Листови од тесто, ова е рецептот:     Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk: Палента по рецептот на турската актерка Мафини кои не се комплицирани Топли пирошки со сирење Мини проја со фета Појадок од стар леб Леб кој не дебелее Појадок во шолја Појадок со кој ќе […]

Препораки

Листовите на морковот имаат повеќе витамини од било кој зеленчук – Користете ги вака

Иако сите го користиме морковот, а неговите листови ги фрламе, сепак тие се многу здрави и полни витамини. Зелените листови или дршки се полни хлорофил, кој делува како детоксикатор на црниот дроб и целото тело, а според некои истражувања полни се и антиоксиданси, поради што превенираат и карцином. Може да […]