Tag: лиснато

Препораки

Најголема грешка за појадок – Никогаш не го јадете ова на празен стомак

Постојат намирници кои не треба да се јадат за појадок бидејќи го надразнуваат желудникот. Пецивата со лиснато тесто се први на листата.Тие имаат голема количина квасец, а тој предизвикува гасови и надуеност. Затоа, лиснатото тесто не го јадете на празен стомак.   Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: […]

Видео, Главни јадења

Домашни уштипци од лиснато тесто

Израдувајте ги домашните со вкусен доручек… Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна Домашни ќофтиња Ќофтиња од тиквица ВИДЕО: Како да […]

Главни јадења

Меки пица ролни од лиснато тесто: Доручек кој ќе го обожавате

Овој едноставен рецепт е совршен за доручек. Добар апетит! Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во кари сос […]

Предјадења

Ако ви остана лиснато тесто не го фрлајте – Брза идеја за појадок

Наместо да го фрлате лиснатото тесто кое ви останало, има начин како да го искористите. Замесете мали делови со остатокот, изматете едно јајце, па премачкајте го тестото, ставете рендан кашкавал и печете во рерна.Се пече на 200 степени 10 минути. Супер и е топло и ладно. Добар апетит! Повеќе рецепти […]

Tips & Tricks

Вака подобро нараснува лиснато тесто – Направете го ова со тавата

Лиснатото тесто подобро се крева со еден трик. Лимот во кој ќе печете измијте го со ладна вода и не го сушете, ставете го тестото, а влагата ќе го направи своето.Обидете се.   Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за […]

Препораки

Сите грешиме па не боли стомакот – Ова тесто не го јадете за појадок

Ова се неколку намирници кои никако не смеете да ги јадете за појадок. Пецивото од лиснато тесто создава надуеност во стомакот и никако не треба да се јаде.Избегнувајте го ова наутро.     Повеќе вести на Готви.мк: Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за […]

Видео, Предјадења

Видео рецепт: Лиснати коцки со сирење – брз појадок

Направете супер вкусно лиснато тесто со сирење во вашиот дом.     Се е детално покажано во видеото.   Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен […]

Предјадења

Пита со лиснато тесто – филот ја прави посебна

Направете посебна пита со туна. Добар апетит! Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб    

Предјадења

Брзо лиснато тесто за највкусен појадок – ќе замириса цел дом

Направете брзо лиснато тесто во вашата кујна. Повеќе рецепти на Готви.мк: Топли пирошки со сирење Мини проја со фета Појадок од стар леб Леб кој не дебелее Појадок во шолја Појадок со кој ќе топите килограми ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана  

Tips & Tricks

Лиснатото тесто ќе биде крцкаво горе, внатре како душа – трикови за совршени пити

Постојат неколку чекори за готвење со лиснато тесто, за рецептот да биде успешен и вкусен. Пред печењето калапот не треба да се премачка со маснотија, доволно е да се испрска со ладна вода. Се става секогаш на добро загреана рерна, така подобро се пече, крцка и трае. Повеќе рецепти на […]