Tag: лиснато

Видео, Предјадења

Солена торта од лиснато тесто – брз и лесен рецепт

Солена торта од лиснато тесто – брз и лесен рецепт. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит […]

Видео, Главни јадења

Полнета пита со 3 состојки: Неодолива комбинација – направете лиснато тесто на поинаков начин

Неодолива комбинација – направете лиснато тесто на поинаков начин. Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко

Видео, Главни јадења

Крцкави и полнети, се печат само 20 минути: Солени стапчиња од лиснато тесто кои веднаш исчезнуваат од плехот

Почестете го вашето семејство со овие солени стапчиња од лиснато тесто. Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да […]

Видео, Главни јадења

Фантастично предјадење: Крцкаво од надвор, а од внатре сирење кое се топи

Фантастично предјадење од лиснато тесто полнето со сирење и шунка. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го […]

Видео, Главни јадења

Лиснати полнети булки: Солено печиво во кое ќе се заљубите

Ќе сакате да го правите секој ден! Добар апетит! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: […]

Tips & Tricks

Лиснатото тесто ќе нарасне подобро и побрзо – Има мал трик

Лиснатото тесто е совршено за појадок, ужина, ручек или вечера, а подобро нараснува со еден мал трик од кујната. Лимот во кој ќе печете измијте го со ладна вода и не го сушете. Ставете го тестото, а влагата ќе го направи своето.   Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница Смути […]

Предјадења, Препораки

Како да испечете совршено лиснато тесто

Лиснатото тесто е вкусно и совршено за појадок, вечера или ужина, а важно за да успее е колку време се пече. Лиснато тесто се пече во загреана рерна 15-20 минути.Важно е да биде загреана рерната за да нарасне и да биде вкусно. Ќе биде повкусно ако го премачкате горе со […]

Предјадења

За печено лиснато тесто – Ќе нарасне и ќе биде совршено

Лиснатото тесто кое е вкусно за специјалитети, ќе биде совршено ако добро се испече. Тоа е најважно за да има совршена текстура и да нарасне, а се пече на голема температура 250 степени. Ако ставите покрај него и мала шерпа со топла вода, ефектот ќе биде поголем. Прочитај повеќе Gotvi.mk вести: Диета […]

Главни јадења

Вкусни залаци: Полжавчиња од лиснато тесто

Доручек или вечера за вашите најмили… Добар апетит! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта […]

Главни јадења, Предјадења

Лосос во лиснато тесто

Предлог за вкусен ручек… Добар апетит! Повеќе рецепти на Gotvi.mk: ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која […]