Tag: лимон

Tips & Tricks

Сок од лимон за подобрување на работата на цревата

Лимонот е вистинска ризница на антибактериски материи. Додека неговите лековити состојки ги уништуваат лошите бактерии, во исто време дозволуваат добрите бактерии да се размножуваат, што доведува до подобрување на работата на цревата и ослободување од непријатните симптоми на констипација.Во чаша топла вода ставете сок од лимон, за да ја стимулирате […]

Десерти

Ароматичен куглоф со суво грозје и лимон

Брза подготовка, одличен десерт! Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја […]

Видео, Десерти

Освежувачки топчиња со лимон и бело чоколадо: Кремасти, слатки – совршени

Овој освежувачки десерт од лимон се прави многу едноставно – невозможно е да погрешите! Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве […]

Десерти

Одлична комбинација – мафини со лимон и јагоди

Одлична комбинација која освежува и засладува. Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз […]

Препораки

Не го почнувајте денот со кафе – Заменете го вака и ќе бидете здрави како дрен и полни енергија

Сите кога ќе станеме најчесто прво се фаќаме за кафето, но има начин како здраво и балансирано да го почнеме денот и активираме телото.Ви требаат вода и лимон, иако многу пати сте слушнале и прочитале колку е здрава комбинацијата, особено поради внесот на вода наутро и витаминот Ц во лимонот, […]

Повеќе

Одлична комбинација: Сок од ѓумбир и лимон

Одлична комбинација – здрава напивка… Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и […]

Препораки

Измешајте маслиново масло со лимон – За здравје и убавина, помага вака

Направете си моќен лек кој помага за многу состојби. Измешајте лажица маслиново масло со лажица лимонов сок. Помагаат за имунитет, мигрена, спречуваат прерано стареење, помагаат за убава кожа. Го чисти телото од радикали. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – […]

Повеќе

Домашен сируп од лимон: Го зајакнува имунитетот и го штити организмот

Брзо се подготвува, а вашиот организам ќе ви биде благодарен. Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи […]

Препораки

За орална хигиена – Намирница која им помага на забите

Сокот од лимон има многу витамини, корисен е и здрав особено со витаминот Ц за целосно здравје и имунитет, а помага и за голем проблем со оралната хигиена. Лимоновиот сок спречува крварење на непцата и болка во забите. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици […]