Tag: лимони

Видео, Повеќе

Видео: Божиќна декорација со лимони – Магија во домот

Направете божиќна и новогодишна декорација за која ви се потребни само лимони. Се е детално објаснето во видеото.   Добар апетит! Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Нема веќе стоење до шпорет – Колач без печење, совршен за горештините Чоколадно чудо: Брз и вкусен колач со едно јајце Најбрзиот колач на светот: Измешајте […]

Tips & Tricks

Вака лимоните подолго ќе траат – Свежи се со месеци

Постои еден чуден трик за тоа како рокот на лимоните да трае подолго време. Имено, ако сакате лимоните кои сте ги купиле од пазар или маркет подолго да траат, потребно е да ги чувате во малку вода која ќе ја ставите во сад, наместо да ги чувате во кошница за […]

Видео, Повеќе

Ви требаат само лимони: Направете најубава новогодишна декорација (Видео)

Направете божиќна и новогодишна декорација за која ви се потребни само лимони. Земете неколку лимони и убаво измијте ги. Потоа исечете тенки кругови од нив, но не ја тргајте кората. Ставете ги на решетката во рерна или пак во плех и испечете ги.   Се е детално објаснето во видеото. […]

Препораки

Не давајте пари: Домашен витамин Ц во прав – имајте го на дофат и нема да се разболите

Наместо да давате пари во аптеки, направете си дома моќен витамин Ц. Исушете кора од некое овошје како портокал, лимон или мандарина… Нека се суши неколку дена кората, околу 3-4 дена, а потоа ставете ја во блендер. Вака добиениот прав ставајте го во јадење или пијалоци и бидете здрави како […]

Tips & Tricks

Лимоните чувајте ги во сад со вода – Има добра причина за тоа

Постои еден чуден трик за тоа како лимоните да траат подолго време. Имено, ако сакате лимоните кои сте ги купиле од пазар или маркет подолго да ја задржат својата свежина, потребно е да ги чувате во сад со малку вода, наместо да ги чувате во кошница за овошје или во […]

Видео, Десерти

Лажни лимончиња – ситни колачиња повкусни од ванилици

Вкусот на овие колачиња е фантастичен, се нарекуваат лажни лимончиња и изгледаат совршено. Филот е најголемо изненадување. Вака се прават: https://www.youtube.com/watch?v=OJtsBE8XIWc Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач […]

Препораки

Фотографијата со лимони и го спаси животот: Задолжително погледнете ја и споделете ја!

Американката Ерин Стим Чиз, сподели една необична фотографија на својот Фејсбук профил и според таа фотографија, таа сфатила што значи рак на дојката и си го спасила животот.-Во претходните неколку денови примив многу пораки на Фејсбук само со еден обичен стикер во форма на срце, кое би требало вас да […]

Препораки

Пет голтки од овој напиток на ден ќе ви го променат животот

Овој народен лек дефинитивно е спас за сите болести, го штити вашето тело и го јакне имунитетот. 1 кг лимони 5 китки магдонос 3 литри вода 1 кесе сода бикарбона [/ingredients ] Повеќе на Готви.мк: Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот ВИДЕО: Направете природен пијалок […]

Повеќе

Имунитетска БОМБА

Зајакнете го телото и победете ги настинките и вирозите со помош на оваа напивка!     Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата […]