Tag: лимета

Десерти

Сладолед од авокадо и лимета – егзотичен вкус

За сите љубители на сладолед – одличен рецепт. Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас […]

Tips & Tricks

Ставете каранфилче во лимета – Ќе решите голем проблем

Ако сакате да се спасите од инсекти дома, особено во лето од комарци, ви треба мал трик. Земете лимета, исечете ја и забодете каранфилче во неа. Инсектите ќе бегаат. Поврзани вести на Gotvi.mk: Брзи традиционални бомбици Бомбици од пченица Чоколадни топчиња што се топат во уста Пченична каша

Десерти

Палачинки од кокос и лимета: Воздушество совршенство готово за 30 минути

Неодоливи палачинки готови за половина час! Уживајте! Повеќе Готви.мк рецепти: Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула Неодолива крем салата Малиџано – одличен домашен рецепт Зеленчукова ужинка […]

Повеќе

Леден чај со лимета

Вистинско освежување во врелите денови… Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Рости од компир Шеф салата Дресинг за Шеф салата Таљатели со зеленчук Пржена банана Pad Thai со пилешко Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Десерти

Лимончино десерт

Освежувачки вкус на лимета – десерт кој ќе го обожавате во овие летни жештини…   Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече Неговото височество: Топло – ладен колач ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече Брз колач со јаболка Трилече […]

Tips & Tricks

СПАС ЗА ГЛАВОБОЛКАТА! Со ова овошје ќе ви биде подобро за само неколку минути

Егзотичната лимета е одличен „овошен додаток“ за време на зимските денови кога витамините ни се и тоа како потребни. Освен за јадење, ова цитрусно овошје може да се искористи и како „еликсир“ против пулсирачка главоболка. Доволно е да ја пресечете лиметата на половина, а потоа со едната, а по потреба […]

Препораки

ВНИМАВАЈТЕ: Овие намирници НИКАКО не смеат да ги јадат мали деца!

Иако се здрави и полни со витамини, сепак овие намирници не треба да им ги давате на деца.МЕД Децата до две години не смеат да јадат мед, биејќи истиот може да содржи токсини кои доведваат до труење кај нив. Имунитетот на возрасните може да се избори со нив, но на […]