Tag: лек

Повеќе

Исчистете го организмот од отрови со оваа смеса – рецепт

Исчистете го организмот од отрови со оваа смеса – рецепт. Нашите црева се многу важни и од време на време треба да ги исчистиме од отрови кои се насобираат во нашиот организам, поради консумација на разни намирници.Потребно е здраво да се храните, а може да ви помогне и оваа природна […]

Видео, Повеќе

Природен рецепт за зајакнување на имунитетот – Моќна комбинација од 4 состојки

Рецепт за зајакнување на имунитетот од ѓумбир, мед, лимон и лук. Природен лек кој го зајакнува имунолошкиот систем и го штити нашето здравје. Помага при лекување на настинки, инфекции, спречува замор. Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече […]

Tips & Tricks

Рецепт за сируп против кашлица

Еве како можете да се решите од упорната и досадна кашлица со помош на намирници кои ги имате во кујна. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте […]

Tips & Tricks

Чајот од камилица како лек

Наместо лекови против менструални болки или грчеви кои ги мачат голем број жени, подобро би било да испиете чај од камилица или нане, советуваат добро упатени билкари. Тие тврдат дека мачнина, повраќање или главоболка на овој начин се отстрануваат успешно како и кога ќе испиете лек за тоа. Непријатната болка […]

Tips & Tricks

Сок од лимон за подобрување на работата на цревата

Лимонот е вистинска ризница на антибактериски материи. Додека неговите лековити состојки ги уништуваат лошите бактерии, во исто време дозволуваат добрите бактерии да се размножуваат, што доведува до подобрување на работата на цревата и ослободување од непријатните симптоми на констипација.Во чаша топла вода ставете сок од лимон, за да ја стимулирате […]

Повеќе

Рецепт кој ќе ве спаси од проблемот со надуеност

Решете се од надуеноста со овој едноставен рецепт. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава […]

Препораки

Спречува срцев удар и болести на желудник – Овошје помоќно од апче

Брусницата е мало овошје кое расте во планински предели, претежно на умерена клима. Има важни лековити состојки во себе, помага да се спречи да влезат бактериите во уринарниот тракт.Нејзините состјки спречуваат да се залепат бактериите на уринарниот тракт. Исто така, помага и за да се спречи лепење бактерии по желудникот […]

Препораки

Доматното пире помага за голем проблем – Ем вкусно ем е лек

Ако сакате да го смалите крвниот притисок тогаш тоа може да го направите без апчиња, со помош на намирници од кујната. Користете доматно пире, вкусно е и снижува притисок.Намалува ризик и од срцеви заболувања.   Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога ќе се најават гости ФОТО: Традиционална македонска даска Омилената […]

Видео, Повеќе

Домашен сируп против кашлица

Решете се од упорната кашлица со природен рецепт. Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“: Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт […]

Препораки

Испијте лажица маслиново масло на празен стомак – Ќе се случи ова

Маслиновото масло е вистински благодет и помага за многу проблеми. Ако пиете лажица на празен стомак тој помага за побрзо да се олесните или како диуретик. Помага за парадентоза. Помага и за слабеење. Помага за проблеми со желудник, гастрит, за воспаление на жолчката и детоксикација на телото. Поврзани вести на Gotvi.mk: […]