Tag: лекови

Tips & Tricks

СТРУЧЊАЦИТЕ УВЕРЕНИ: Овошните сокови го спречуваат дејството на лековите

Консумацијата на овошни сокови заедно со лекови кои се користат при терапија за карцином, срцеви заболувања или за намалување на високиот крвен притисок, драстично ја намалуваат нивната ефикасност, пишува Дејлимејл. Освен што соковите од портокал, јаболоко и грејп го намалуваат дејството на наведените лекови, негативно влијаат и на ефикасноста на […]

Препораки

Природни лекови за уринарни инфекции

Исклучително е важно со овие природни лекови да се пие големо количество на вода, за секој пат кога го празните мочниот меур да исфрлате повеќе бактерии.Увин чај Овој чај има јаки антибактериски својства и е еден од најпознатите средства за борба со уринарните инфекции. Важно е да се знае дека […]

Tips & Tricks

МОЖЕТЕ ДА ЗАВРШИТЕ ВО БОЛНИЦА: Никако не пијте таблети без ВОДА!

На упатствата со секои таблети стои дека би требало да се земаат со доста вода, но тоа не е наведено без причина. Доколку некогаш сте пиеле таблети без вода сигурно ви се случило да почувствувате болка во белите дробови и некое време потоа не можете ништо да проголтате. Така можете […]

Tips & Tricks

МЕД И ПИВО: Проверен руски рецепт против настинки, кашлица и воспаление на грлото

Ова е стар руски лек. На половина литар пиво потребни се 4 лажици мед. Загрејте го пивото, додајте во него мед и испијте го топло, во мали голтки. Можете и да пропржете шеќер (да го карамелизирате) и прелиете со пиво, па се заедно да зготвите додека шеќерот не се растопи. […]