Tag: лед

Tips & Tricks

Фрижидерот ќе фаќа лед три пати помалку – Трик за да не го чистите често

Чистењето на ладилникот е навистина макотрпна работа па ви носиме трик да го снема мразот. Ладниот воздух не може да ја задржува влагата како топлиот, па мора некаде да акумулира а тоа е во затворениот простор како кај ладилникот, но може да се намали ледот и влажноста со тоа што […]

Tips & Tricks

Разладете го домот дури и ако немате клима – Ви треба само вода

Победете ја топлината со евтин трик ако немате клима дома. Пред вентилаторот ставете шише ледена вода или коцки мраз во сад.Нека дува кон нив и така ќе се чувствува леден воздух.   Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе […]

Повеќе

Изненадете ги сите дома – Направете шарен лед

Ако сакате нешто едноставно, а креативно дома, ви треба сад за лед и вода. Ставете вода за да се замрзне, но ставете во неа и малку сируп од лимон, портокал, малини…или по избор.Ќе добите шарен лед кој сите ќе ги воодушеви. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како […]

Meat, Tips & Tricks, Видео

Видео: Трик за најсочни плескавици кои нема да се лепат – Ставете го ова на нив

Ако сакате да имате највкусни плескавици на скара и сите да се прашуваат која е тајната на совршеното месо, ова е трикот за вас. Направете ги плескавиците па ставете коцка лед на секоја од нив.Ќе остане влажна и нема да биде сува. Ова е трикот. Добар апетит! Повеќе вести на […]

Tips & Tricks

Нема веќе мачно чистење на ладилникот од фрижидерот – има лесен трик

Чистењето на ладилникот е навистина макотрпна работа и создава главоболки на домаќинките, но има лесен начин односно трик мразот брзо да го снема. Ладниот воздух не може да ја задржува влагата како топлиот, па мора некаде да акумулира а тоа е во затворениот простор како кај ладилникот, но може да […]

Десерти

Домашен сладолед од праски – готов за 5 минути

Летото е период за освежување со сладолед. Направете го највкусниот од праски во вашиот дом. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков […]

Десерти

Сладолед торта со многу јагоди: Леден десерт без печење, само вклучувате блендер

Вкусна сладолед торта со јагоди која брзо се прави, идеална за периодов. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која […]

Повеќе

За ноќи со пријателите: Направете нешто на кое сите ќе ви завидуваат

Направете вкусен и на изглед прекрасен лед дома. Ви требаат овошје по избор, како јагоди, аронија, боровинки, малини…и секако вода. Во сад за лед ставете од овошјето, па ставете вода. Оставете добро да се замрзне. Супер е со лимонади, сокови и коктели. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Чај за желудникот – нема […]

Tips & Tricks

Ставете коцка лед на плескавиците пред печењето – Нема посочно месо

Може да ви звучи чудно, но ако сакате сочно и вкусно месо на скара, потребно е да го знаете овој мал трик. Имено, ако сакате да испечете плескавици, ставете на нив коцка мраз на средина додека ги печете. Ќе бидат посочни и повкусни. Секако, секогаш користете свежи намирници, како и […]

Tips & Tricks

Заборавете на мачното чистење на ледот од ладилникот – Има лесен трик

Речиси секој од нас знае колку е макотрпно чистењето на ладилникот, но сега постои брз и едноставен трик со кој нема главоболка. Сè што треба е ѕидовите, фиоките или комората на ладилникот, во зависност од тоа што имате во него, да ги премачкате со малку масло. Тоа ќе создаде лизгава […]