Tag: лажици

Tips & Tricks

Мерки со лажици – Нема да згрешите ако немате вага

Ова се мерки за со лажица кои многу ќе ви помогнат во кујна. 1 супена лажица е 20 грама. 1 мала лажица е 10 грама. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за […]

Препораки

Дрвените лажици кријат голема опасност – Еве колку често треба да се менуваат

Некои предмети во кујната ги користиме долго, иако тоа не треба да е така. Прв пример се дрвените лажици. Тие се менуваат секои три години најмногу. Се менуваат и веднаш штом забележите дека се оштетени. Кога се оштетени и пикнати или многу стари, има опасност да се развијат опасни бактерии […]

Tips & Tricks

Како да го продолжите рокот на дрвените лажици – вака нема да се ронат

Сите знаеме дека дрвените лажици за готвење се многу корисни и практични, но по одредено време почнуваат да се ронат и да застаруваат.За да ви траат подолго, следете ги овие чекори: По секоја употреба добро мијте ги под млаз со топла вода, со минимално користење детергент за садови. Може да […]

Tips & Tricks

Лажица шеќер има 25 грама, еден кромид тежи 90 – точни мерки со кои нема да згрешите

Ако сакате совршено да ги спремате оброците без грешка, дури и кога немате вага, ви нудиме листа на намирници со нивната просечна тежина.Познато е дека во готвењето се експериментира, се мешаат вкусови и дека е вид на уметност, па оние кои се искусни си играат со храната и намирниците, но […]

Видео, Повеќе

Наредила лажици на обично тесто: Кога ќе го видите резултатот, веднаш ќе се фатите за работа (Видео)

Вашите гости едвај ќе чекаат да им го подготвите ова повторно… Ако сакате да послужите крем сирење или некој друг намаз како предјадење, тогаш овој оригинален трик е за вас. Изненадете ги своите гости со тесто во облик на лажица. Сè што треба да направите е да ставите лажица на […]

Tips & Tricks, Видео, Повеќе

Видео: Од пластични лажици може да се направи уметност – Креативна идеја за домот

Со пластични лажици во боја, свеќа и ножици може да се направи најубава декорација. Се сечат дршките на лажицата, се загреваат на запалена свеќа, па потоа се обликуваат со ножици. На крај излезе преубав цвет, а сите детали можете да ги погледнете во видеото: Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Белите патики […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Залепи пластични лажици – доби нешто за кое даваме куп пари

Со неколку пласични лажици од кујната направи супер ламба која служи како генијална декорација во домот.Еве што треба да правите, потребни ви се пластични лажици, шише, скалпел, ножици, кабел и секако сијалица.   Повеќе на Готви.мк: Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета Ким Кардашијан откри […]

Видео, Десерти

ВИДЕО: Ги намачка лажиците со чоколада – направи нешто неочекувано

Го растопи чоколадото, го намачка на лажички и доби нешто совршено.Направете го ова топло чоколадо со најдобар вкус.     Treat😍😘 A video posted by Blogger (@dxb.taste.art) on Dec 6, 2016 at 6:18am PST Повеќе на Готви.мк: Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате ФОТО: […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Стави лажици на тесто – веднаш ќе го направите истото!

Ако сакате да послужите сирење или намаз како предјадење, овој трик е за вас. Изненадете ги и гостите и домашните. Се што треба а направите е да ставите лажици на тесто, да исечете и да ги ставите 7 минути на 200 степени. Повеќе на Готви.мк: Северина со нов спот, а […]