Tag: ладно

Повеќе

Шолја топло чоколадо за ладните ноќи

Направете вкусно топло чоколадо. Поврзани вести на Готви.мк Брзи роденденски сендвичи ВИДЕО: Појадок за 8 минути – неодоливи сендвичи со шунка и кашкавал Најбрзиот рецепт за кифли за сите домаќинки Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви Видео: Рецепт за најдобриот домашен појадок во светот Похован кашкавал    

Десерти

Кремав чоколаден колач – брзо се прави и вреди за сите пари

Колач со бисквит кој е превкусен и чоколаден вкус кој мами за парче повеќе. Ова е рецептот: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт […]

Повеќе

Фрапе со сладолед: Ледено кафе кое шири арома

Направете совршено ледено кафе за уживање и за пријателите. Ова е рецептот: Повеќе на Готви.мк: Чајот од шипка како лек БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете […]

Главни јадења, Деликатеси

Бешамел коцки – ладно мезе кое е замена за ручек

Направете вкусни бешамел коцки кои се солен деликатес.Ова е рецептот:           Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Посна мимоза салата Салата со маслинки и кубети Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата Топ 5 рецепти за пролетни салати со […]

Повеќе

Термо диета: Јадете што сакате и колку сакате, а топите килограми

Нашето тело функционира нормално со внатрешна температура од 36,6 степени. Ако сте на ладно, телото и понатаму ќе се труди да одржи рамнотежа, а за да се постигне совршена температура, телото почнува да ги согорува вишокот „резерви“. Американските нутриционисти со најновите истражувања посочуваат дека со помош на зимата може да […]

Препораки

Го чувате кромидот во фрижидер? Тоа е голема грешка

Кромидот е зеленчук без кој ручекот е тешко да го приготвиме, се користи за секакви оброци, има супер арома и е многу здрав. Сепак, постои една грешка која често знаеме да ја направиме со кромидот, а тоа е да го чуваме во фрижидер. Имено, кромидот не треба да се чува […]

Препораки

За ладните ноќи и денови, ја забрзува циркулацијата

Ренот е здрав зеленчук кој треба што е можно почесто да го имате во исхраната.Ренот помага да се забрза циркулацијата, се препорачува за сите со ладни раце и нозе, има многу витамин Ц и се препорачува особено при ладно време. Јадете го почесто. ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Земете фолија – веќе никогаш нема да ви студи во зима

Македонија моментално се наоѓа во жолта алертна фаза, а делови се и во портокалова фаза. Студот сече, а за да се заштитите ви нудиме супер трик. Се што треба да направите е да исечете парче кое одговара на вашиот чевел, а тоа најдобро е да го направите со помош на влошка […]

Повеќе

ВИКЕНД ВРЕМЕНСКА: Нови изненадувања со времето

 Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и студено. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.Температурата ќе се движи од нула до осум степени. Во Скопје  ќе биде сончево со мала до умерена облачност и студено. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен […]

Повеќе

Временска за цела недела: Ни се враќа снегот

Неделава температурите ќе бидат екстремно ниски. Иако денеска сонцето го топи утринскиот мраз, надвор е кочан-ладно. И оваа недела наутро живата на термометарот ќе падне многу ниско. Не очекуваат и врнежи од снег. Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса ВИДЕО: Направете шеќерна […]