Tag: ладење

Meat, Tips & Tricks

Ако месото долго било во ладилник – вака ќе биде сочно кога ќе го испечете

Ако печете месо кое долго стоело во ладилник, тогаш има еден трик. Ставете неколку парчиња целер до него и ставете го во фолија.Така месото ќе биде повкусно и сочно.   Повеќе ресепти на Готви.мк: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен рецепт за […]

Tips & Tricks

Ви дојдоа ненајавени гости? – вака најбрзо ќе оладите вино

Ако треба да послужите вино, а не ви е ладно, има лесен трик. Ставете го во вода во која ќе има и сол. По 20 минути ќе биде ладно, додајте и коцки лед. Повеќе ресепти на Gotvi.mk: Брз појадок со туна салата ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна ВИДЕО: Домашен […]

Tips & Tricks

Трик за побрзо ладење на ручекот – навистина делува

Ако сакате да оладите нешто брзо и лесно, тогаш ви треба трик од кујната. Имено, ставете го тенџерето каде сте правеле нешто, во друго поголемо тенџере со ладна вода, во која ќе додадете малку сол. Вака веднаш ќе се олади смесата. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Исчистете ги бигорот и мувлата од […]

Tips & Tricks

Кој е наједноставниот трик со кој најбрзо ќе го изладите жешкото кафе?

Шољата топло кафе за многумина е вистинско уживање, но тоа не смее да биде ниту премногу ладно ниту премногу топло бидејќи тогаш не е вкусно, односно невозможно е да се пие. За да се олади кафето обично треба да поминат неколку минути, но постои трик со кој кафето многу побрзо […]