Tag: лаванда

Препораки

Вака ќе ги избркате молците од дома – Не поднесуваат едно нешто

Ако и вие имате мака со молци дома, кои вуквално ја јадат облеката и прават штета ова е решението. Тие не поднесуваат лаванда, па затоа ставете ја дома, а ставете ја и во гардероберот, за тие да бегаат. Исто така, потребно е редовно да  се чисти и секогаш веднаш по […]

Препораки

Моќен домашен лек за несоница – ќе спиете како бебе

Ако имате проблем навечер да заспиете, вознемирени сте или едноставно мака мачите со несоница, решението се крие во моќната билка наречена Лаванда. Лавандата помага за смирување. Три лажички суви цветови лаванда полијте ги со 500 милилитри врела вода, оствете неколку минути и исцедете. Ставете си мед и пијте една шолја […]