Tag: кујнља

Tips & Tricks

Печениот компир ќе биде со крцкава кора, а внатре мек – Има мал трик

Ако сакате печениот компир да биде мек, има мал трик. Пред печење ставете го во врела вода 10 минути.Потоа ќе биде крцкав горе, мек внатре. Добар апетит! Повеќе на Готви.мк: ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин Ќофтиња во доматен сос ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна […]