Tag: кујна.лек

Препораки

За срцето, стомакот и имунитет – Овошје кое многу помага

Праските се здраво и корисно овошје кое многу му помага на телото. Праските изобилуваат со магнезиум, селен, фосфор, манган, витамини Ц, Б, Е, К и фолна киселина. Помагаат за срцеви болести, за хипертонија, за превенција на рак, за стомачни проблеми. Го јакнат и имунитетот. Поврзани вести на Готви.мкБрзи роденденски сендвичиВИДЕО: […]

Предјадења

Појадок за намалување шеќер и холестерол

Направете си појадок за намалување шеќер и холестерол во крвта.   Прочитај Gotvi.mk рецепти: Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко Шарена тава со зеленчук и пилешко Пилешко во […]

Препораки

Подобро од кисело млеко – За изгореници од сонце ви треба само компир

Компирот е лековита и вкусна намирница, а решава голема мака и кога не е подготвен, односно кога е во сирова состојба. Ако имате гребаници, изгореници од сонце, болки на кожата, измешајте рендан сиров компир со маслиново масло и ставете на подрачјата. Држете 15 минути. Навистина делува. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: 10 […]

Препораки

Семките од лубеница никако не ги фрлајте – Направете моќен лек дома

Дојде периодот на здравата и сочна лубеница, а најголемата грешка со неа е фрлањето на семките. Земете 4 лажици семки од лубеница и издробете ги ситно, па сварете ги 15 минути во два литри вода. Се пие во текот н два дена смесата, па се прави третиот ден пауза. Добро […]