Tag: куркума

dm drogerie markt крем чорба со куркума и кари
Видео, Главни јадења, Деликатеси, Посно и веге, Предјадења

Вкусна крем чорба со куркума и кари (Видео рецепт)

Кремасто кари, прекрасен басамати ориз, крцкаво зготвени индиски ореви – нашата веганска крем чорба со куркума и кари ќе Ви пружи неверојатно уживање во Вашиот оброк. Еве што ви е потребно: Koристени dmBio производи: dmBio индиски ореви, 150 г dmBio сок од лимон, 200 мл dmBio доматен сос, 200 г […]

Десерти

Банана колач со состојка која менува се – Три полни калапи од една смеса

Направете банана колач кој мами со аромата. Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти: Брза похована даска кога ќе се најават гости ФОТО: Традиционална македонска даска Омилената даска за мацкање на Влатко Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки Брзо мезе за ненајавени гости Највкусни интегрални грисини Пржени лепчиња – омилениот викенд вкус  

Препораки

Подобро од апче – Овој зачин може многу да ви користи

Куркумата е ароматичен и вкусен зачин кој се користи за супер деликатеси. Помага за болки во стомакот, иритантни црева и депресија, озвен што има супер вкус и се користи во исхраната. Жолтата боја и ја дава состојката куркумин по која го добила и името, а помага за проблеми со стомак, […]

Tips & Tricks

Не грешете – Вака се чува куркума за да не изгуби од вкусот

Куркумата е здрав и корисен зачин, а има правилен начин на кој се чува. Имено, куркумата се чува во темни и стаклени шишиња. Дирекна изложеност на светло и го менува составот, бојата и острината на вкусот. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид […]

Десерти

Здрава напивка од какао и куркума

Вкусна и здрава напивка од какао и куркума… Уживајте! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас […]

Повеќе

Бојата ќе биде интензивна – Офарбајте Велигденски јајца со куркума

Ако сакате совршебни јајца за велигден, ние ви нудиме начин да ги офарбате со приридни бои. Ако сакате портокалова интензивна боја, ви треба куркума, моќниот и здрав зачин. Ставете 7 лажици куркума во 1 литар вода со две лажици оцет и варете ги јајцата. Прочитај повеќе на Gotvi.mk: Смути со лубеница […]

Повеќе

Напивка од ѓумбир и куркума: Витаминска бомба која го зајакнува имунитетот

Коренот ѓумбир е богат со витамини и минерали, а куркумата исто така има позитивно влијание на здравјето. Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја […]

Препораки

Куркумата решава голем проблем

Куркумата е вкусен и ароматичен зачин кој се користи години наназад. Куркумата има многу лековити својства, помага за проблеми со стомакот и гастрит. Ја забрзува размената на материи во телото и помага за детоксикација. Супер е за гастритис кој не е ни малку наивен проблем. Има витамини Б, калциум, фосфор, […]

Главни јадења

Грчки сос со куркума за пилешко месо

Направете вкусен сос за пилешко месо. Повеќе рецепти на Готви.мк: ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид Ремек дело во кујната: Леб од банана Тазе домашен леб ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси Домашниот леб на мајче Вера Полнет запечен леб ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се […]

Препораки

За болки, срцето и за тешки болести – Зачин кој е дар од Бога

Куркумата е корисен и ароматичен зачин, кој често се употребува и се комбинира со различни оброци. Се добива од коренот на билката Куркума, која има темносмеѓа кора и темно портокалова внатрешност. Потекнува од семејствата на ѓумбирот и многу е здрава, во само 100 грама има 354 калории, 65 проценти јаглени […]