Tag: кулинарски

Повеќе

Објаснување на кулинарските изрази – еве што значи секој од нив

Сите ги слушаме кулинарските изрази за обработка на храната, но за некои не знаеме во целост што значат. Ова се само дел од нив: Бланширање – ставање на намирниците во врела вода да се варат, па вадење за помалку од минута и ставање во ледена вода Кандирање – зашеќерување на […]

Tips & Tricks

За оризот да не биде водлест и да не се лепи – Запишете ги овие кулинарски трикови

Ако оризот не испаднал како што треба, тогаш е време да примениме неколку трикови за неговата подготовка. Пред варењето потребно е оризот добро да се измие, да се помине низ 3-4 води, па да го оставите да отстои околу 15 минути во ладна вода. За да не се згусне сè […]

Видео

ВИДЕО: Кујната ја прави куќата дом – направете го готвењето вистинска уметност и забава

Кујната не е место каде треба само да работиме. Тоа е просторија која куќата ја прави дом, па затоа времето поминато во неа треба да биде исполнето со забава. Ова видео ќе ви покаже колку може да биде интересна храната и каква уметност може да излезе од неа: Повеќе рецепти на Gotvi.mk: […]

Tips & Tricks

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Постои едноставен кулинарски трик со кој маслото нема да ви загори, а при пржењето на пржени лепчиња, мекици, пирошки, компири, крофни… никогаш нема да добијат темна боја. Кога ќе го ставите маслото на оган да се загрее, додадете 3-4 зрна грав. Оставете ги во зејтинот додека пржите. Пржениците ќе добијат убава […]

Tips & Tricks, Посно и веге

Сакате да јадете компир? Прочитајте ги овие 7 кулинарски трикови за совршени компирчиња

Како пржениот компир да биде уште повкусен, што го прави пирето повкусно, како малите и големите да се сварат истовремено и зашто вреди да ја сочувате водата во која се вареле? Пржениот компир ќе биде повкусен ако пред пржењето го оставите во вода околу две минути, го исушите и потоа […]

Tips & Tricks, Видео

ВИДЕО: Сварете јајца во форма на срце

Направете времето поминато во кујна да биде исполнето со задоволство и креативност. На овој начин, готвењето ќе ви биде љубов и страст. Во следното видео погледнете како да направите варени јајца во форма на срце и уште 5 останати кулинарски трикови: За повеќе видеа со кулинарски совети, трикови и рецепти […]

Tips & Tricks

Компир на 10 начини – кулинарски трикови со кои секогаш ќе добиете одличен вкус

Компирот е речиси незаменлива намирница затоа што се комбинира со многу јадења, а и не постои личност која не го јаде. Ви откриваме 10 начини на кои можете да го приготвите овој вкусен зеленчук. Печен компир – направете доволно место во тавата затоа што во спротивно компирот нема да може […]

Tips & Tricks, Видео, Предјадења

ВИДЕО: Сите полудеа по овој рецепт – од сега ќе правите само вакви компири

Откако ќе го видите овој вкусен рецепт со компири, никогаш веќе нема да ги правите на друг начин. Овој деликатес е вкусен и со уникатен изглед, а и одлично ќе одговара на вашата трпеза. Сите ќе ви завидуваат на овој специјалитет!. Споделете го 🙂 За повеќе видеа со кулинарски трикови, […]

Tips & Tricks, Видео, Повеќе

5 трикови за користење на микро печка кои ќе ви требаат во животот

Како да добиете пена за кафе, најбрзо и без да избербатите во кујна да испржите сланина, да испукате домашни пуканки и уште нешто 🙂 Сето тоа ќе го научите во видеото и ќе го направите многу брзо со помош на микро печката: За повеќе видеа со кулинарски совети, трикови и […]

Tips & Tricks, Видео, Десерти

ВИДЕО: Трикови за печење колачиња кои ќе ги пробате веднаш

Со овие десетина кулинарски трикови ќе станете вистински мајстор во кујната, а не ви е потребно никакво претходно искуство. Само погледнете го видеото и запаметете за следниот пат кога ќе печете, украсувате или правите колачиња. Или фатете за работа и веднаш испробајте некој од овие видео трикови: За повеќе видеа со […]