Tag: к’тмер

Главни јадења, Повеќе, Предјадења, Препораки

Топ 10 вкусни рецепти за домашнa питa

Нека овој викенд биде пита викенд 🙂 Направете солена или блага пита по ваш вкус за целото семејство и уживајте во вкусните моменти. Инаку, за прв пат зборот ”пита” како кулинарски термин се појавил во Англија, а првите англиски доселеници и другите освојувачи ги понеле со себе рецептите за пита […]

Главни јадења, Посно и веге, Предјадења

К’тмер со праз

Уште еден превкусен рецепт за к’тмер (пита) кој со нас го сподели Јелица. Овојпат, тој е филуван со праз. Еве го рецептот: Ако се храните вегетаријански ставете само праз, без урда. Исто така, во тој случај, не користете ниту јајце. Кликни тука за рецепт за К’тмер со спанаќ и урда Кликни […]

Главни јадења, Предјадења

К’тмер со спанаќ и урда

К’тмерот (пита) е многу вкусен македонски деликатес кој по избор можете да го направите со спанаќ, зелка или праз… Уште еден превкусен специјалитет на Јелица! Еве го нејзиниот рецепт: Кликни тука за рецепт за К’тмер со праз Кликни тука за линк до рецепти за буденици Готви со љубов и уживај во […]